O godzinie 9.00 w szkołach podstawowych na terenie całego kraju uczniowie najstarszych klas rozpoczęli pisanie sprawdzianu szóstoklasisty. Mają na to godzinę (osoby z odpowiednim orzeczeniem poradni psychologiczno-pedagogicznej 1,5 godziny).

- Uczniowie mają do rozwiązania 25 pytań i zadań - mówi Leszek Retel, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Gołdapi. - 20 ma formę zamkniętą, szóstoklasiści będą wybierać jedną odpowiedź z zaproponowanych. Pozostałe 5 ma charakter otwarty, opisowy. Mogą to być np. zadania matematyczne czy też krótkie wypracowanie związane z literaturą. Związane są zazwyczaj z językiem polskim, matematyką, przyrodą i historią. W latach poprzednich zdarzały się również z zakresu techniki.

 

Jesteśmy na Google News - obserwuj nas!

 

Podobał Ci się artykuł? Doceniasz działalność goldap.info?
Jeśli uważasz, że to co robimy jest wartościowe, postaw nam wirtualną kawę.

W zależności od szkoły, egzamin uczniowie piszą albo w jednej sali, albo w klasach. W każdym przypadku nad prawidłowością jego przebiegu czuwa odpowiednia komisja złożona z nauczycieli. Wśród członków komisji - aby zapewnić uczciwość - musi być osoba z innej szkoły niż ta, w której odbywa się egzamin. Szóstoklasistów obowiązuje całkowity zakaz używania telefonów komórkowych.

- Jeśli komisja przyłapie ucznia na korzystaniu z telefonu, natychmiast egzamin takiej osoby jest przerywany i kończony - dodaje Leszek Retel. - Telefon należy bezwględnie wyłączyć. Za używanie telefonu uważa się bowiem także jego dzwonienie w trakcie egzaminu.

Pytania egzaminu są jednakowe w całej Polsce. Szóstoklasista może uzyskać maksymalnie 40 punktów: 20 jest za pytania zamknięte, 20 za pytania otwarte. Wyniki egzaminu znane będą pod koniec maja.


uczniowie w SP3 w Gołdapi przygotowują się do egzaminu


uczniowie z SP1 w Gołdapi pisali egamin w jednej sali