Polska Akcja Humanitarna od wielu lat współpracuje z naszą szkołą. Zawsze zachęcają nas do małych i większych działań edukacyjnych związanych z tematem wody.
W tym roku przygotowali dla nas obszerny pakiet różnych materiałów i inspiracji, które możemy wykorzystywać. Spędziliśmy dzień z ciekawą grą symulacyjną, która przybliżyła nam problem wody na całym świecie, a zwłaszcza w krajach Afryki. Dostęp do wody jest dziś najbardziej podstawowym warunkiem przeżycia setek tysięcy ludzi żyjących w najuboższych rejonach świata, dotkniętych klęską suszy. Jeśli nie ma wody, nie ma roślin, nie ma zwierząt, nie ma żadnego życia. Woda daje możliwości aktywnego rozwoju i wyjścia z biedy.
Za pomocą samolotu "Wyobraźnia" przenieśliśmy się do Afryki. Lecieliśmy wysoko w chmurach pełnych pary wodnej, deszczu, śniegu, gradu. W Afryce przemierzaliśmy wyschnięte tereny, widzieliśmy długie kolejki przy rzadkich w tym rejonie studniach. Mijaliśmy grupy kobiet dźwigających na głowach dzbany wypełnione wodą. Podczas naszej wędrówki musieliśmy pokonać wiele trudności, aby w nagrodę otrzymać szklankę wody. Uwierzycie?
Walczyliśmy o szklankę wody!
Takie zajęcia pozwoliły nam zrozumieć co jest ważne dla ludzi w różnych częściach świata. Zrozumieliśmy, że bez względu na miejsce zamieszkania musimy oszczędzać wodę. Dziękujemy za ciekawe scenariusze PAH i liczymy na dalszą współpracę. Nasze działania ekologiczne można śledzić na blogu Przyjaciół Przyrody. Uczestniczymy już po raz drugi w programie "Żyj, poznawaj, rozwijaj się". Nasz temat wiodący w tym roku szkolnym to "Woda - podstawa życia".
Zapraszamy!


















26 kwietnia czterdzieścioro uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 im. Noblistów Polskich w Gołdapi wyruszyło w podróż do Grecji w ramach programu Erasmus+.
22 kwietnia uczennice klasy 8a Szkoły Podstawowej nr 5 im. Noblistów Polskich w Gołdapi przybliżyły twórczość Władysława Reymonta dla młodszych kolegów i koleżanek.
Uczeń klasy 7b Paweł Jurczyk zdobył tytuł laureata w prestiżowym konkursie z geografii, zorganizowanym przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty.
Czterdzieścioro uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 im. Noblistów Polskich w Gołdapi wyrusza dziś w dwutygodniową podróż do słonecznej Grecji.
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Gołdapi wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Listy do Ziemi”, w której uczestniczyło ponad 700 szkół z całej Polski.
W klasie 4c w Szkole Podstawowej nr 1 w Gołdapi odbyła się dziś „rowerowa lekcja”, którą poprowadzili wspólnie Jacek Rakowski ze Stowarzyszenia Rowerowa Gołdap i mł. asp. Marta Domańska z Komendy Powiatowej Policji w Gołdapi.
Szkoła Podstawowa nr 1 w Gołdapi z dumą informuje o osiągnięciach dwóch swoich uczennic w wojewódzkich konkursach przedmiotowych.
Michał Brodowski będzie nowym dyrektorem Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Gołdapi. Stanowisko to obejmie 1 września.
Trzy uczennice Szkoły Podstawowej nr 3 w Gołdapi uzyskały znakomite wyniki w kuratoryjnych konkursach.
Szkoła Podstawowa w Pogorzeli od wielu lat włącza się w akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”. 