Ciężka zima wpływa niekorzystnie na kondycję zwierząt, ptaków dlatego wszyscy powinniśmy włączyć się w ich ochronę poprzez podjęcie takich działań jak leśnicy i myśliwi. Przyjaciele Przyrody z „dwójki", ubiegłoroczni laureaci Ekologicznego Pamiętnika www.zielonalekcja.pl, tak jak każdego roku już w grudniu rozpoczęli akcję dokarmiania.
Do pracy przygotowali się sumiennie. Najpierw były spotkania z leśnikiem Henrykiem Bazylewiczem z Nadleśnictwa Gołdap, który ciekawie opowiadał o mieszkańcach lasu Kumiecie. Teraz pozostała systematyczność , wytrwałość i stosowanie kilku zasad przez całą zimę. Dzieci dużo zapamiętały, nauczą się jeszcze więcej przez praktyczne działanie.
- Gdy rozpoczniemy dokarmianie ptaków i zwierząt leśnych, musimy to robić regularnie przez całą zimę. Leśni przyjaciele szybko przyzwyczajają się do takiego źródła pokarmu i dłuższe przerwy w dokarmianiu mogą być dla nich niebezpieczne - mówi Julia Czubaszek. Zuzia Rawinis dodaje, że pokarm musi być zawsze świeży, nie może być zepsuty.
- Ptaki najlepiej karmić mieszanką nasion, np. słonecznika, prosa, pszenicy, owsa. Dobrym sposobem jest zatopienie ziaren w niesolonym łoju lub smalcu - twierdzi Radek Zawadzki, który przygotował taki pokarm razem z mamą.
Przyjaciele Przyrody z IIa w SP2 zadeklarowali ,że konsekwentnie, aż do poprawy warunków pogodowych będą kontynuować dokarmianie zwierząt podczas zajęć szkolnych i na zimowych spacerach z rodzicami.
W lesie dzieci zabawiają się w detektywów (rozpoznają ślady zwierząt na śniegu) i oczywiście zjeżdżają na saneczkach. Popatrzcie na dzieciaki z dwójki i weźcie z nich przykład.