Szkoła Podstawowa nr 5 im. Noblistów Polskich w Gołdapi jest organizatorem warsztatów prowadzonych przez nauczyciela przy wsparciu młodzieży, których odbiorcami są babcie i dziadkowie naszych uczniów.
21 lutego odbyły się pierwsze warsztaty. Seniorzy z pomocą uczniów klas 7 i 8 dowiedzieli się, jak zakładać skrzynkę mailową i instalować komunikatory, jak dbać o bezpieczeństwo w sieci (tworzyć silne hasła, korzystać z programów antywirusowych) i dlaczego tak ważne są aktualizacje oprogramowania i sprzętu.
Atmosfera była pełna śmiechu i wzajemnego wsparcia. Seniorzy chętnie zadawali pytania, a młodsze pokolenie dzielnie pomagało w rozwiązywaniu wszelkich technologicznych zagadek. Warsztaty pozwoliły na przełamanie wielu barier, jak i stereotypów dotyczących seniorów i technologii. Okazało się, że chęć nauki i otwartość na nowe doświadczenia nie zależą od wieku. Tak wiele możemy osiągnąć współpracując i dzieląc się wiedzą. Kolejne zajęcia odbędą się niebawem.
Projekt „Szkoła międzypokoleniowa” to inicjatywa realizowana wspólnie przez Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Edukacji Narodowej, minister ds. polityki senioralnej Marzenę Okłę-Drewnowicz i Państwowy Instytut Badawczy NASK. Ma ona na celu otwarcie szkół na zajęcia z udziałem seniorów oraz stworzenie warunków do integracji międzypokoleniowej. Inicjatywa „Szkoła międzypokoleniowa” skierowana jest do szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych z całej Polski, które zostały podłączone do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej lub są w procesie podłączenia.
Zadaniem konkursowym w ramach projektu jest przygotowanie warsztatów podnoszących kompetencje cyfrowe dla seniorów. Zajęcia zorganizowane mają być pod bacznym okiem lidera projektu – nauczyciela wskazanego przez dyrektora szkoły, natomiast uczniowie klas 7–8 szkoły podstawowej i/lub ponadpodstawowej występować mają w roli pomocników oraz mentorów. Warsztaty mogą być prowadzone w ramach zajęć lekcyjnych lub po ich zakończeniu w szkolnych pracowniach komputerowych, lokalnych klubach seniora lub bibliotekach.
W ramach rywalizacji szkoły zbierają punkty za realizację warsztatów, zaangażowanie seniorów i uczniów, sprawozdania oraz lokalizację szkoły. Cztery szkoły z każdego województwa, a więc łącznie 64 szkoły z całej Polski z najwyższą liczbą punktów otrzymają nagrody w postaci multimedialnej pracowni komputerowej składającej się z 15 laptopów i zestawów akcesoriów. Dodatkowo liderzy projektu ze zwycięskich szkół otrzymają karty podarunkowe o wartości 2000zł do wykorzystania na zakup materiałów edukacyjnych.
Szkoła Podstawowa nr 5 w Gołdapi bierze udział w tym konkursie.