W kwietniu w Niepublicznej Terapeutycznej Szkole Podstawowej „Dobry Start” w Jabłońskich odbyły się „Niebieskie Igrzyska”. Jest to ogólnopolskie wydarzenie będące formą obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu przypadającego 2 kwietnia oraz Światowego Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu.

Wiodącym kolorem całego wydarzenia jest kolor niebieski jako znak solidarności z osobami z autyzmem. Przedsięwzięcie zorganizowane przez naszą placówkę miało charakter edukacyjny i sportowy. Do współpracy zaprosiliśmy uczniów z CKiW OHP w Gołdapi celem ukazania im, jak ważne jest wspieranie osób z autyzmem w relacjach społecznych. Zajęcia zostały podzielone na 3 części.

Pierwszą część stanowiły zawody sportowe. Konkurencje drużynowe przygotowane przez organizatorów służyły integracji, rozwijaniu i umacnianiu więzi. Ich celem było pokazanie, że każdy może być sportowcem, a tym samym ma szansę osiągnąć sukces na miarę swoich możliwości. Zmagania sportowe uczestników zostały nagrodzone gromkimi brawami, pięknymi medalami i dyplomami. Uwieńczeniem tej części były wspólne zabawy sensoryczne. To była wspaniała zabawa.

Kolejnym etapem były zajęcia edukacyjne przeprowadzone metodą wiaderkową (attetntion autism wg Giny Davies). Program ten to interesujące zaproszenie dzieci z autyzmem do wspólnej zabawy i nauki. Podczas zajęć rozwijana jest umiejętność koncentracji uwagi, budowane jest wspólne pole uwagi, które jest niezbędne do komunikacji i interakcji społecznych. Uczniowie w skupieniu i z wielkim zaangażowaniem wykonywali poszczególne zadania, odnosząc przy tym wielki sukces.

Ostatnia część całego przedsięwzięcia obejmowała przedstawienie zaproszonym gościom filmu dokumentalnego pt. „Autyzm. Każdy ma swój Everst.” Starsi uczniowie mieli okazję zobaczyć jak wygląda codzienność dzieci z autyzmem oraz ich rodzin.

W ramach współpracy uczniowie CKiW OHP w Gołdapi przygotowali teatrzyk „Kamishibai” (z języka japońskiego “kami” - papier, “shibai” - bajka). Uczniowie, za pomocą obrazków i czytanego tekstu zaprezentowali bajkę pt. „Brzydkie kaczątko”. Udało im się osiągnąć magiczny efekt koncentracji naszych uczniów. To było prawdziwe teatralne doświadczenie.

„Niebieskie Igrzyska” pokazują, jak wspaniale dzieci z autyzmem mogą uczestniczyć w zajęciach sportowych i wspólnotowych. Pamiętajcie: „autyzm, wystarczy zrozumieć”.

✍️ Agata Życzkowska, Paulina Ołów, Emilia Ginel, Robert Gołębicki

 

Jesteśmy na Google News - obserwuj nas!

 

Podobał Ci się artykuł? Doceniasz działalność goldap.info?
Jeśli uważasz, że to co robimy jest wartościowe, postaw nam wirtualną kawę.