15 kwietnia przedszkolaki oraz uczniowie klas 1-3 zaprosili do Szkoły Podstawowej w Grabowie cukierników na warsztaty lizakowe. To kreatywne zajęcia, dzięki którym przenieśliśmy się do krainy słodkich, owocowych aromatów.

Podczas zajęć uczestnicy samodzielnie kształtowali lizaki na patyku, mogli wykonać: ślimaka, serce bądź kulę w zależności od upodobań. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek na temat tych łakoci. Pierwsze lizaki wytwarzane były z miodu zbieranego za pomocą gałązek. Zebrany w ten sposób miód był szybko zlizywany, by uniknąć jego utraty. W końcu otrzymaliśmy odpowiedź na pytanie: co sprawia, że wszyscy tak je kochają?

Pan prowadzący w interesujący i merytoryczny sposób opowiadał o aromatach, jakie są dodawane do karmelu (naturalny lub syntetyczny), barwnikach (chlorofilowy, karotenowy, koszenilowy) i innych właściwościach tych słodyczy. Uczestnicy uformowali lizaki, które następnie zostały zapakowane i mogą stać się prezentem na różne okoliczności.

Lizaki przyjmują różnorodne formy i kształty, mają także szeroki wachlarz zastosowania. Mogą to być lizaki gwizdki, smoczki czy barwiące język. Dzieci chętnie podawały przykłady, z czego można wykonać lizaki poza masą karmelową.

Zajęcia przyniosły wiele radości, poszerzyły wiedzę. Należy jednak pamiętać o zdrowym rozsądku i takie smakołyki spożywać w ograniczonych ilościach.

✍️ SP w Grabowie

 

Jesteśmy na Google News - obserwuj nas!

 

Podobał Ci się artykuł? Doceniasz działalność goldap.info?
Jeśli uważasz, że to co robimy jest wartościowe, postaw nam wirtualną kawę.