Z okazji 60 istnienia Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gołdapi społeczność klasy 2a w listopadzie i grudniu realizowała innowację pedagogiczną „Wigilia 1963”.

Na początku na lekcji dzieci ułożyły listę pytań dotyczących świąt Bożego Narodzenia w 1963 roku. Potem przeprowadziły wywiady z seniorami (babciami, dziadkami, sąsiadami), którzy pamiętali święta sprzed 60 lat. Z pomocą rodziców wywiady zostały zamieszczone w grupie na Teams. Dzieci i rodzice mogli zapoznać się ze wszystkimi opublikowanymi tam wspomnieniami. Na ich podstawie wychowawczyni Helena Galińska napisała scenariusz przedstawienia pt. „Wigilia 1963”. Okazało się, że piwnice, strychy i garaże kryją wiele przedmiotów z tamtego okresu. W przedstawieniu rekwizytami zostały narty wykonane ponad sześćdziesiąt lat temu przez pana Romana, łyżwy przywiązywane do butów, gramofon Bambino, płyta winylowa, piękne obrusy, kanka na mleko, makutra, muszelkowe szkatułki, drewniane przyborniki krawieckie, choinkowe krasnale i wiele innych.

22 grudnia w sali gimnastycznej SP2 zebrała się społeczność szkolna, rodzice drugoklasistów i seniorzy. Przedstawienie przeniosło widzów w czasie. Dowiedzieli się oni, że ludzie żyli wtedy skromniej, świąteczne dania przygotowywało się w domu, pomarańcze były tylko od święta, a w paczkach znajdowały się dziergane na drutach czy szydełku skarpety, kapcie, swetry, z sąsiadami żyło się jak z rodziną, a rodzina, która musiała wyemigrować w różne części świata, wspierała paczkami. W 1963 roku w Wielkiej Brytanii wydana została pierwsza płyta grupy The Beatles, a w Gołdapi oddano do użytku skocznię narciarską i utworzono Szkołę Podstawową nr 2.

Po przedstawieniu odbył się koncert laureatów XII Szkolnego Konkursu „Śpiewamy kolędy” i wręczenie nagród w konkursach organizowanych w szkole. Jak co roku harcerze z II Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej Aves przekazali Betlejemskie Światło Pokoju.

Po oficjalnej części na sali gimnastycznej klasa 2a zaprosiła gości do swojej sali na słodki poczęstunek i wspólne kolędowanie. We wszystkie działania bardzo zaangażowali się rodzice drugoklasistów. To był bardzo miły wstęp do Bożego Narodzenia, wspaniała lekcja historii, a przede wszystkim niezwykłe spotkanie trzech pokoleń.

✍️ SP2 w Gołdapi

 

Jesteśmy na Google News - obserwuj nas!

 

Podobał Ci się artykuł? Doceniasz działalność goldap.info?
Jeśli uważasz, że to co robimy jest wartościowe, postaw nam wirtualną kawę.