30 października w Szkole Podstawowej nr 3 w Gołdapi gościliśmy metodyków z WMODN w Ełku: Martę Rózio i Jacka Rutkowskiego, którzy przeprowadzili zajęcia dla uczniów i nauczycieli.

Jacek Rutkowski, z wykształcenia historyk oraz egzaminator maturalny, przeprowadził lekcję dla klas 7 i 8 w oparciu o autorską wystawę pt. „Dwie okupacje”, w której znalazły się oryginalne świadectwa z okresu II wojny światowej. Prezentowany materiał przedstawiał różne formy nacisku, prześladowań oraz zbrodni stosowanych wobec Polaków pod okupacją niemiecką i radziecką. Pan Jacek opowiedział o losach bohaterów wystawy, którzy walczyli pod Monte Cassino, przeżyli obóz w Auschwitz-Birkenau i tych którzy zostali zesłani na Sybir. Autentyczność dokumentów szkolnych, osobistych, listów oraz gazet sprawiły, że czas okupacji nie stał się tylko liczbą i dalekim wydarzeniem, które można dostrzec w podręczniku historii, ale prawdziwym spotkaniem z bohaterami wojny. Wystawę „Dwie okupacje” można było oglądać w holu szkoły.

Marta Rózio, nauczycielka i konsultantka we współpracy z asystentami przeprowadziła zajęcia dla uczniów z klas 4-6 z użyciem okularów VR . Prezentowany materiał filmowy opowiadał o niebezpieczeństwach, jakie może przynieść niewłaściwe korzystanie z internetu. Kilkuminutowe filmiki skłoniły uczniów do refleksji i stały się bodźcem do podjęcia dyskusji na temat zagrożeń, jakie mogą ich spotkać w internecie i w świecie rzeczywistym. Prowadzący w dynamiczny sposób prowadzili rozmowę, starając się ukierunkować młodych użytkowników internetu na właściwą ścieżkę wyboru treści oraz znajomych po drugiej stronie komputera.

W ramach projektu „Laboratoria przyszłości” do szkoły zostały zakupione okulary VR, a przeprowadzone zajęcia stały się okazją do wskazania dla nauczycieli potencjału i możliwości wykorzystania ich podczas swoich zajęć.

✍️ J. Pańczuk

 

Jesteśmy na Google News - obserwuj nas!

 

Podobał Ci się artykuł? Doceniasz działalność goldap.info?
Jeśli uważasz, że to co robimy jest wartościowe, postaw nam wirtualną kawę.