Dzień dyni to wyjątkowa okazja, aby dowiedzieć się, jak rośnie dynia, jaki jest rekord świata w jej wielkości, jakie potrawy można z niej przygotować i jak zrobić z niej lampion. Oto relacja z tego ciekawego dnia.

Na początku dzieci obejrzały prezentację multimedialną o dyniach. Dowiedziały się, że dynia należy do rodziny dyniowatych, która obejmuje ponad 800 gatunków roślin. Zobaczyły, jak wygląda jej proces wzrostu od nasiona do owocu. Nauczyły się, że dynia potrzebuje dużo słońca, wody i przestrzeni, aby dobrze się rozwijać. Zadziwiły się, że największa dynia na świecie ważyła ponad 1190kg i została wyhodowana przez Belga Mathiasa Willemmaijnsa w 2016 roku. Poznały też różne odmiany dyni takie jak: hokkaido, piżmowa, olbrzymia czy muskat.

Następnie wysłuchały opowieści o potrawach z dyni. Dowiedziały się, że jest ona bardzo zdrowa i bogata w witaminy, minerały i błonnik. Nauczyły się, że z dyni można zrobić wiele smacznych dań, takich jak zupę, krem, ciasto, pierogi, naleśniki czy sałatkę. Niektóre dzieci podzieliły się swoimi ulubionymi przepisami z dynią i opowiedziały, jak ją przygotowują w domu.

Potem przyszedł czas na zajęcia sensoryczne z dyniami. Pod nadzorem pań dzieci wydrążały miąższ i oddzielały pestki. Następnie zrobiliśmy lampiony, które ozdobiły wejście do budynku przedszkola i stworzyły nastrojową atmosferę.

Dzień dyni w przedszkolu był bardzo udany i pouczający. Dzieci były bardzo dumne ze swoich lampionów i chciały je pokazać rodzicom. Dzień ten na pewno zostanie w ich pamięci na długo.

✍️ Szkoła Podstawowa w Boćwince

 

Jesteśmy na Google News - obserwuj nas!

 

Podobał Ci się artykuł? Doceniasz działalność goldap.info?
Jeśli uważasz, że to co robimy jest wartościowe, postaw nam wirtualną kawę.