Wykup, gaiczek czy wybitki to zwyczaje prawie dziś zapomniane, dawniej związane były z bogatą tradycją okresu przedwiośnia. Przyroda, jeszcze uśpiona, budziła się do życia, a ludzie radośnie ją witali. Wyjątkowość tych wspaniałych elementów polskiej kultury przybliżyła uczniom podczas zajęć w klasach 4a i 5a w Szkole Podstawowej nr 1 w Gołdapi pani Jadwiga Wasilewska, artystka ludowa i liderka zespołu śpiewaczego Sedranianki. To kolejne spotkanie, które odbyło się w ramach realizacji projektu edukacyjnego „Rok w tradycji i kulturze ludowej”.

Na początku rozmawialiśmy o tradycyjnym świętowaniu, usłyszeliśmy stare pieśni i wierszyki oraz poznaliśmy symbolikę związaną z Wielkanocą. Wiele radości sprawiła uczniom dawna zabawa w gaiczek, do słów i melodii ludowej „Gaik, gaik nasz...”, którą wspólnie zaśpiewaliśmy. Mogliśmy również usłyszeć wierszyk dla dzieci chodzących po tzw. wykup pt. „Mały Zacek” oraz obejrzeć filmik z inscenizacji wielkanocnego wykupu czyli chodzenia po Allelui.

Opowieści o tradycjach naszego regionu wzbogaciły warsztaty na temat wykonania palm wielkanocnych. Poznaliśmy techniki tworzenia kwiatów z bibuły oraz zrobiliśmy własne palmy z naturalnych materiałów.
Za nami niezapomniane spotkanie, pełne dobrej energii i radości, o którym przypominać nam będą palmy, w tym roku szczególnie magiczne.

Serdeczne podziękowania składamy dla pani Jadwigi.

Agnieszka Wasilewska i Anna Milewska
koordynatorki projektu

 

Jesteśmy na Google News - obserwuj nas!

 

Podobał Ci się artykuł? Doceniasz działalność goldap.info?
Jeśli uważasz, że to co robimy jest wartościowe, postaw nam wirtualną kawę.