Nie ma nic lepszego niż język, który jest łącznikiem życia społecznego, kluczem do wiedzy, organem prawdy i rozsądku oraz modlitwy
Ezop – bajkopisarz grecki żyjący w VI w. p.n.e.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, który obchodzony jest 21 lutego, zaprosiliśmy całą społeczność szkolną do językowych zabaw pod hasłem „Potyczki z polszczyzną”.

Dzięki uprzejmości zielonogórskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego mogliśmy obejrzeć filmik przygotowany przez studentki Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego. Podnosi on problem dotyczący poziomu komunikacji językowej oraz wskazuje potrzebę dbałości o jej poprawność.

Należy pamiętać, że Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto ustanowione przez UNESCO w 1999 roku dla upamiętnienia wydarzeń, do których doszło w 1952 roku w Bangladeszu. Zginęło wówczas pięciu studentów domagających się nadania ich językowi rodzimemu (bengalskiemu) statusu języka urzędowego.  Dzień ten ma nie tylko upamiętniać przywołane wydarzenia, ale także przypominać o różnorodności językowej i uświadamiać, że język to najpotężniejsze narzędzie ochrony i rozwoju wspólnego dziedzictwa kulturowego ludzkości.

Wiele języków na świecie jest zagrożonych wyginięciem, warto więc podnosić świadomość językową i kształtować poczucie odpowiedzialności za polszczyznę. Przesłanie dla Polaków jest jedno - dbajmy o swój język ojczysty.

koordynatorki działań: Agnieszka Wasilewska i Danuta Bartos
Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Gołdapi

 

Jesteśmy na Google News - obserwuj nas!

 

Podobał Ci się artykuł? Doceniasz działalność goldap.info?
Jeśli uważasz, że to co robimy jest wartościowe, postaw nam wirtualną kawę.