„Boże Narodzenie na Mazurach” to temat przewodni wycieczki szkolnej zorganizowanej przez Szkołę Podstawową nr 1 w Gołdapi w ramach realizacji projektu edukacyjnego „Rok w tradycji i kulturze ludowej”.

Pierwszym etapem wyjazdu była wizyta w ośrodku wypoczynkowym Gwarek Mazury. Uczniowie przeszli szkolenie na pomocników mikołaja w jego polskiej siedzibie w Pięknej Górze. Oczywiście spotkaliśmy mikołaja we własnej osobie i rozmawialiśmy z nim o przygotowaniach świątecznych. Z wielką przyjemnością wykonaliśmy słodkie pierniki według przepisu pani mikołajowej, a potem zasiedliśmy na widowni elfiego teatru.

Najważniejszym punktem wyjazdu była wizyta w Muzeum Kultury Ludowej  w Węgorzewie. Uczestniczyliśmy tam w lekcji muzealnej, której motywem przewodnim były dawne zwyczaje i obrzędy związane z okresem adwentu i Bożego Narodzenia, oraz z kolędowaniem zimowym na Mazurach. Dowiedzieliśmy się między innymi, że prababką naszej choinki jest jeglijka, a mikołaja nazywano nikolusem lub pikolusem. Obejrzeliśmy świąteczne pieczywo - figurki w kształcie zwierząt domowych tzw. nowelatko oraz mogliśmy przymierzyć tradycyjne maski czasu kolędowania zwane larwami. Ogromną radość sprawiły warsztaty rękodzieła, podczas których nauczyliśmy się wykonywać tradycyjne gwiazdy choinkowe ze słomy. Przyozdobią one świąteczne drzewka.

Wycieczka była wspaniałym doświadczeniem, które pozwoliło zebrać materiały i informacje, dzięki którym poznajemy tradycje, zwyczaje i praktyki kultywowane w naszym regionie i w naszych domach związane z okresem zimowym i bożonarodzeniowym.

A. Wasilewska, A. Milewska

 

Jesteśmy na Google News - obserwuj nas!

 

Podobał Ci się artykuł? Doceniasz działalność goldap.info?
Jeśli uważasz, że to co robimy jest wartościowe, postaw nam wirtualną kawę.