W wyjeździe do Włoch w ramach programu Erasmus+ udział wzięło 25 nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 3. Projekt realizowany jest w związku z uzyskaną przez szkołę akredytacją programu Erasmus+ w sektorze Edukacja szkolna na lata 2021-2027. Zgodnie z wyznaczonymi celami projektu nauczyciele doskonalili swoje umiejętności językowe w czterech grupach zaawansowania, poznali również podstawy języka włoskiego. Szkolenie obejmowało także doskonalenie umiejętności w zakresie stosowania różnych narzędzi i metod technologii informacyjno-komunikacyjnej. Uczyliśmy się programować, tworzyć quizy, prezentacje, poszerzyliśmy wiedzę o tradycjach, kulturze i historii Włoch, pracowaliśmy nad przełamywaniem barier i ograniczeń, rozwijaliśmy zainteresowania i pasje.

W każdej minucie chłonęliśmy atmosferę tego niezwykłego miejsca. O ileż łatwiej jest uczyć się, rozwijać w bajkowej scenerii nadmorskiego regionu, w otoczeniu uśmiechniętych, życzliwych mieszkańców. W wolnym czasie poznawaliśmy miejsca stanowiące dziedzictwo kraju, jego kulturę, tradycję, kuchnię, przyrodę. Wędrowaliśmy nad kanałami Wenecji, miasta na wodzie i 100 wyspach, kojarzonej z romantyzmem i karnawałową zabawą. Jej symbolem są sunące kanałami gondole, mosty, plac św. Marka z bazyliką i Pałacem Dożów. Zwiedziliśmy San Marino, piąty najmniejszy kraj na świecie. W Bolonii jest wszystko to, co we włoskich miastach najpiękniejsze. Klimatyczne i duże historyczne centrum, najstarszy europejski uniwersytet, okazałe gmachy publiczne, kamienice z portykami, zabytkowe kościoły, pomniki i muzea, fontanny oraz tętniące życiem miejskie place. Loreto i polski cmentarz wojenny. Miejsce obowiązkowe. Na cmentarzu spoczywa 1081 żołnierzy 2 Korpusu Polskiego poległych na froncie adriatyckim w bitwach o Ankonę i Loreto, nad rzeką Metauro i na Linii Gotów. Siena, zwana drugą damą Toskanii, ma coś, co na mapie Włoch ją wyróżnia. To piazza del Campo. Niezwykły, ceglany plac w kształcie muszli, którego posadzka opada w dół w stronę budynku Palazzo Publico. Cudowne miejsca, architektura, atmosfera, kuchnia i ludzie.

I niezapomniany ostatni dzień pobytu, który trwał i trwał, tak trudno było nam pożegnać to bajkowe miejsce. Najpierw sfinalizowaliśmy nasze szkolenie i uzyskaliśmy certyfikaty. Następnie odbył się wieczór włoski, z kolacją, która, o ile to możliwe, była jeszcze bardziej smaczna od poprzedniej. Oczywiście jak zawsze towarzyszyła nam włoska muzyka, a także włoskie tańce. Nie chcąc kończyć tej uczty wrażeń, udaliśmy się na nocne odkrywanie Rimini. Powitał nas duch starożytności w pięknej nocnej scenerii oraz renesansowe centrum z mnóstwem klimatycznych, typowo włoskich placyków otoczonych zabytkowymi budynkami. „Trwaj chwilo, o chwilo, jesteś piękną!” Ale niestety nasze erasmusowe „dolce vita”, powtarzając za Federico Fellinim pochodzącym z Rimini, dobiegało końca. Zabieraliśmy jednak ze sobą całą wiedzę zdobytą w czasie szkoleń, mnóstwo wrażeń, emocji, znajomości. Wykorzystaliśmy nasz wyjazd w 100 procentach, absorbowaliśmy Italię wszystkimi zmysłami, żeby ciągle jeszcze czuć jej zapachy, smaki, widzieć jej piękno, czuć jej dotyk.

Przed nami kolejna przygoda. We wrześniu 61 uczniów naszej szkoły zrealizuje kolejny etap naszego projektu w trakcie wyjazdu do Grecji. I znowu zadziałają wszystkie zmysły, aby poznać kulturę i tradycje tego kraju.

SP3 w Gołdapi

 

Jesteśmy na Google News - obserwuj nas!