GOŁDAP. Po raz drugi w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. O jego znaczeniu świadczy fakt, że święto jest obchodzone na całym świecie, a ustanowione zostało na 30 Sesji Konferencji Generalnej UNESCO w 1999 roku dla upamiętnienia tragicznych wydarzeń, do jakich doszło w Bangladeszu w 1952 roku, kiedy to w obronie języka bengalskiego zginęło pięciu studentów.

W historii Polski również nie brakuje przykładów, gdy za cenę własnego życia Polacy różnymi sposobami bronili ojczystej mowy. Dlatego Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Gołdapi włączyła się aktywnie w obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Podjęliśmy szereg różnorodnych działań mających na celu przypomnieć, jak ważny jest szacunek do języka ojczystego i dbałość o jego przetrwanie.

Obchody rozpoczęliśmy 19 lutego szkolnymi eliminacjami do konkursu recytatorskiego im. Wacława Klejmonta "Cudze chwalicie, swego nie znacie..." Poeci pogranicza Warmii, Mazur i Suwalszczyzny. Piękne recytacje wierszy poetów naszego regionu przygotowało czternaścioro uczniów z klas 5-8, spośród których sześcioro wzięło później udział w powiatowym etapie konkursu.

21 lutego na korytarzach szkolnych pojawiły się gazetki informujące o historii i znaczeniu Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Między parterem a pierwszym piętrem przygotowaliśmy językowe schody. Ten stały element dekoracji szkoły stał się doskonałym sposobem utrwalania umiejętności polonistycznych.

W kolejnych dniach na lekcjach języka polskiego i godzinach do dyspozycji wychowawcy podjęliśmy dyskusję na temat czystości języka, potrzeby dbałości o poprawność językową naszych wypowiedzi i tekstów pisanych. Wyrazem tego stały się plakaty na temat "Mój język świadczy o mnie - STOP wulgaryzmom".

Nasze tegoroczne działania zakończył turniej językowy. Idea, jaka mu przyświecała to raczej nauka przez zabawę, a nie sportowa rywalizacja. Uczniowie klas 4-6 wspierani przez swoich nauczycieli, rywalizowali w wielu konkurencjach. Było to m.in. odczytywanie "łamańców" językowych - wierszyków przepełnionych trudnymi do wyartykułowania słowami, quiz dotyczący poprawności językowej i znajomości zagadnień gramatycznych oraz "biegane" dyktando, które rozgrzało zarówno uczestników jak i publiczność.
Wydaje się, iż plan się powiódł. We wszystkich konkurencjach uczniowie mieli szansę wykazać się wiedzą i czujnością językową. Wspólną zabawę zakończyła przygotowana z dużym zaangażowaniem parada przebierańców w strojach postaci literackich lub filmowych.

Każda klasa zbierała punkty pod czujnym okiem komisji. Po ich zsumowaniu pani dyrektor Marzanna Zienda-Pawluczuk ogłosiła zwycięzców, którzy otrzymali tytuł mistrzów języka polskiego.

Wyniki rywalizacji - klasy czwarte:
1. miejsce kl. 4a
2. miejsce kl. 4d
3. miejsce kl. 4c
4. miejsce kl. 4b

Wyniki rywalizacji - klasy piąte
1. miejsce kl. 5b
2. miejsce kl. 5a
3. miejsce kl. 5c

Wyniki rywalizacji - klasy szóste
1. miejsce kl. 6a i 6c
2. miejsce kl. 6b

Wyróżnienia za przebranie otrzymali: Aleksander Gadaszewski z kl. 4d i Anna Wądołowska z kl. 4a. Wyróżnienie za plakat otrzymały klasy 6b, 4a i 5b

Gratulujemy uczniom dociekliwości i zaangażowania. Jesteśmy przekonane, że nikt nie ma wątpliwości, że należy szanować i kochać ojczystą mowę, a Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to dzień godny świętowania.

Danuta Bartos i Agnieszka Wasilewska

 

 


Wyszukiwarka

Loading