"Powiedział Bartek ,że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła tłustych pączków nasmażyła"

GOŁDAP. Święto znane także jako zapusty, wywodzi się z tradycji chrześcijańskiej i obchodzone jest w ostatni czwartek przed Wielkim Postem. Według tradycji właśnie tego dnia wyjątkowo dozwolone jest objadanie się. Tłusty czwartek jest symbolicznym końcem karnawału i ostatnią okazją, żeby pofolgować łakomstwu przed 40-dniowym okresem wstrzemięźliwości poprzedzającym święta Wielkiej Nocy.

Zgodnie z wielowiekową tradycją, na polskich stołach w tłusty czwartek królują pączki. Dawniej robiono je z ciasta chlebowego i nadziewano boczkiem, słoniną albo mięsem. Później przepis zmodyfikowano i pączki nadziewane mięsem zastąpiono regionalnym chrustem, faworkami i pączkami z ciasta drożdżowego, nadziewanymi w zależności od upodobania i regionu najczęściej nadzieniem różanym lub owocowym.

W Szkole Podstawowej nr 5 uczniowie klas 0-3 nie zapomnieli o tradycji tłustego czwartku. Mały samorząd uczniowski zorganizowała wspólną degustację pączków zakupionych przez radę rodziców. Na początku najmłodsi uczniowie zostali zapoznani z tradycją tego dnia. Każda klasa przedstawiła swój przepis na pączki. Pani Katarzyna Wierzbicka jak również chętni uczniowie odczytali wiersze na temat tłustego czwartku, były też śmieszne żarty i kawały. Klasa 1b wykonała wspólną pracę plastyczną „Pączek na talerzu”. Następnie wychowawczynie otrzymały karty pracy do wykonania ze swoimi uczniami na kolejnych zajęciach . Ponad 100 pączków błyskawicznie znikło, co świadczy o tym, jak były pyszne.

Dziękujemy rodzicom za pomoc w organizacji słodkiej i pysznej niespodzianki.

mały samorząd uczniowski

 

 


Wyszukiwarka

Loading