BOĆWINKA. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Boćwince uczestniczyli w niezwykłych warsztatach interaktywnych pt. „Z miłości do niepodległości”, zorganizowanych przez Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie.

Zajęcia rozpoczęły się od krótkiego wykładu historycznego w oparciu o prezentację pamiątek historycznych i nagrań audiowizualnych. W części plastycznej, na podstawie autentycznych kart patriotycznych sprzed 100 lat, uczestnicy zaprojektowali i wykonali własną kartę. Najlepsze prace zostaną zaprezentowane na wystawie pt. „Z miłości do niepodległości”.

Lekcja przebiegła w przyjemnej atmosferze, zachęcającej do aktywnego uczestnictwa. Na zajęciach przekazane treści podane zostały w na tyle ciekawy sposób, aby jak najwięcej istotnych informacji uczniowie mogli przyswoić.

Na pamiątkę obchodów jubileuszu stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości uczestnicy otrzymali fotograficzny portret w czapce „maciejówce” wersji cyfrowej.

W kolejnej części zajęć, uczniowie mieli okazję zwiedzić sąsiadujący z muzeum park etnograficzny nad rzeką Węgorapą. Eksponowane są tutaj przykłady tradycyjnego budownictwa mazurskiego: drewniane chaty z Krzyżewa (pow. ełcki) i Woźnic (pow. mrągowski), drewniana remiza z Ołownika i szachulcowa kuźnia z Zabrostu Wielkiego (pow. węgorzewski) oraz murowany dom z Węgorzewa. W skansenowych pomieszczeniach działają pracownie rękodzielnicze. W pracowni tkackiej powstają niepowtarzalne tkaniny, od prostych szmaciaków i krajek po tkaniny dwuosnowowe i sejpaki, natomiast w pracowni plastyki obrzędowej i kwiatów artystycznych wykonywane są tradycyjne ozdoby wnętrz oraz kopie roślin zielnych, kwiatowych i liści. W nowoczesnej pracowni garncarskiej wytwarzane są kopie dawnych naczyń, ale też różnego typu pamiątki ceramiczne. Ulepione „pradawne” garnki można też wypalić w rekonstrukcjach tradycyjnych, archaicznych pieców garncarskich, które są ulokowane na obrzeżach skansenu. We wszystkich pracowniach prowadzone są zajęcia i szkolenia rękodzielnicze dostosowane do wieku i umiejętności kursantów.

SP w Boćwince

 

 
Wyszukiwarka

Loading