Loading


GOŁDAP. Od 2009 roku uczniowie i nauczyciele gimnazjum oraz Szkoły Podstawowej nr 5 im. Noblistów Polskich w Gołdapi uczestniczą w międzynarodowej wymianie z zaprzyjaźnionymi szkołami z partnerskiego miasta w Niemczech. W 2016 roku nawiązaliśmy współpracę ze szkołą BBS II w Stade. Dołączył do tego wspaniałego przedsięwzięcia także ZSZ w Gołdapi.

Od 25 do 31 maja br. w wymianie uczestniczyło 18 uczniów i 6 nauczycieli. Podczas pobytu gości w Gołdapi realizowaliśmy ciekawy program. Uczestnicy poznali nasze miasto i szkoły: SP5 i ZSZ, brali udział w zajęciach szkolnych, sportowych i plastycznych. Podziwialiśmy wystawę obrazów Fredericka Gaβ – jednego z uczestników. Wspólnie przygotowywaliśmy regionalne potrawy i delektowaliśmy się ich smakiem. Stworzyliśmy też własną stronę internetową dotyczącą naszej zaprzyjaźnionej grupy oraz zachęcającą do odwiedzenia obu pięknych miast: Gołdapi i Stade.

Niemiecka młodzież była w sposób bardzo ciepły i serdeczny goszczona przez rodziny polskich uczniów.

Celami takiej współpracy są wzajemne poznanie i zrozumienie, żywa nauka języka, wspólna odpowiedzialność za kształtowanie przyszłości w wolnej i szczęśliwej Europie, rozwój kompetencji międzykulturowych, przezwyciężanie uprzedzeń oraz orientacja zawodowa.

Serdecznie dziękujemy za umożliwienie nam takich spotkań. Mogą one odbywać się dzięki władzom naszych miast, dyrektorom szkół SP5 i ZSZ w Gołdapi oraz BBS II w Stade, a także dzięki wsparciu Fundacji PNWM. Jesteśmy wdzięczni wszystkim zaangażowanym nauczycielom, opiekunom, rodzinom goszczącym za tak udane spotkanie.

Po każdej wymianie uczniowskiej jesteśmy przekonani, że grono naszych przyjaciół znacznie się powiększa i że przyczyniamy się do budowania tego co najpiękniejsze w zjednoczonej Europie.

Elwira Rakowska-Karwel
SP5 w Gołdapi

 

 

Dodaj komentarz

Zanim dodasz komentarz, przeczytaj regulamin.
Złote zasady dobrego komentowania:
  • Komentarz powinien dotyczyć treści artykułu.
  • Komentarz nie musi być długi. Wystarczy, że napiszesz kilka szczerych, przemyślanych zdań.
  • Dobry komentarz powinien być konkretny. Komentarz typu „Super", „Extra" jest komentarzem, z którego nic nie wynika. Jest miły, ale nie zawiera konkretów. Jest ogólnym wrażeniem, ale nic nie wnosi do dyskusji.
  • Nic tak nie motywuje jak pochwała. Każdy ma swoje atuty, które warto docenić. Gdy chwalisz, wskaż konkretnie, co nam się podoba. To dodaje otuchy, a jednocześnie jest cenną wskazówką i pomocą w dalszej pracy.
  • Nie bój się pisać, że coś ci się nie podoba. Konstruktywna krytyka jest bardzo pomocna. Trzeba jednak trzymać się pewnych zasad. Dobry krytyczny komentarz to taki, w którym nie krytykujemy osób, tylko ich pracę.Krytykując czyjąś pracę nie ulegaj emocjom, nie używaj obraźliwych słów i zwrotów.
  • Przestrzegaj regulaminu dodawania komentarzy, bądź zawsze kulturalny – to podstawa.
  • Pisz takie komentarze, jakie sam chciałbyś otrzymywać!