Loading


GOŁDAP. Kodowanie, szyfrowanie, programowanie to być może tajemnicze i trudne słowa, jednak nie dla uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Gołdapi. Od kilku tygodni uczniowie klas: 1a, 1c, 1d, 3d i 3f uczestniczą w programie „Zaprogramuj przyszłość” zainicjowanego przez Fundację Orange i Stowarzyszenie Mistrzowie Kodowania, który ma na celu rozwój kompetencji cyfrowych poprzez aktywizację cyfrową nauczycieli i dzieci.

Zabawy z użyciem różnego rodzaju kodów są bardzo ciekawą aktywnością w czasie zajęć. Odczytywanie zaszyfrowanych wiadomości to świetny trening dla mózgu, a także uczenie dokładności, spostrzegawczości oraz pracy w zespole. Programowanie to nic innego jak ciekawe zajęcie. To ciągłe rozwiązywanie zagadek i problemów w kreatywny sposób. To też żmudna i pracochłonna praca wymagająca zaangażowania i ciągłej nauki. Programowanie pozytywnie wpływa na logiczne myślenie, precyzyjne prezentowanie myśli i pomysłów, a także poprawia umiejętności w zakresie organizacji pracy. Jedną z aplikacji, jakiej używamy, do nauki programowania jest Scratch. To prosta aplikacja do kodowania wizualnego, czyli takiego, w którym z kolorowych bloków składamy algorytm. Można za jego pomocą tworzyć proste gry i animacje. Dzięki tym zajęciom dzieci i ich rodzice mogą się przekonać, iż komputer czy tablet nie służy tylko do grania czy przeglądania stron internetowych, ale przede wszystkim do tworzenia.

szkolna koordynatorka projektu Iwona Poreda

 

 

Dodaj komentarz

Zanim dodasz komentarz, przeczytaj regulamin.
Złote zasady dobrego komentowania:
  • Komentarz powinien dotyczyć treści artykułu.
  • Komentarz nie musi być długi. Wystarczy, że napiszesz kilka szczerych, przemyślanych zdań.
  • Dobry komentarz powinien być konkretny. Komentarz typu „Super", „Extra" jest komentarzem, z którego nic nie wynika. Jest miły, ale nie zawiera konkretów. Jest ogólnym wrażeniem, ale nic nie wnosi do dyskusji.
  • Nic tak nie motywuje jak pochwała. Każdy ma swoje atuty, które warto docenić. Gdy chwalisz, wskaż konkretnie, co nam się podoba. To dodaje otuchy, a jednocześnie jest cenną wskazówką i pomocą w dalszej pracy.
  • Nie bój się pisać, że coś ci się nie podoba. Konstruktywna krytyka jest bardzo pomocna. Trzeba jednak trzymać się pewnych zasad. Dobry krytyczny komentarz to taki, w którym nie krytykujemy osób, tylko ich pracę.Krytykując czyjąś pracę nie ulegaj emocjom, nie używaj obraźliwych słów i zwrotów.
  • Przestrzegaj regulaminu dodawania komentarzy, bądź zawsze kulturalny – to podstawa.
  • Pisz takie komentarze, jakie sam chciałbyś otrzymywać!