Loading


GRABOWO. 23 marca obchodziliśmy w naszej szkole nietypowe święto, które pozwoliło nam zajrzeć do biblioteki szkolnej, aby wspólnie poczytać i nie tylko.

25 marca obchodzimy Światowy Dzień Czytania Tolkiena. Ten angielski pisarz znany jest przede wszystkim jako autor "Władcy Pierścieni" - trylogii, która zyskała rzesze fanów na całym świecie. Starsi uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum w Granowie mieli okazję w piątek, 23 marca przeczytać jego równie ciekawą powieść fantasy pod tyłem „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. Przygotowane fragmenty prozy Tolkiena odczytali swoim młodszym koleżankom i kolegom. Czwartoklasiści i piątoklasiści mogli wysłuchać interpretacji głosowej fragmentów „Hobbita...” i „Wyprawy”, którą to przygotowali chętni uczniowie klasy 7 i 2 gimnazjum. Po wysłuchaniu fragmentów, uczniowie oddali się pracy plastycznej dotyczącej lektury.

Tolkien to bardzo ciekawa postać, a przybliżyła nam ją gazetka biograficzna znajdująca się przed biblioteką, którą przygotowała szkolna bibliotekarka pani Aleksandra Falkowska. Autor „Władcy Pierścieni” był pisarzem i filologiem. Zajmował się przede wszystkim badaniem literatury dawnej, aktywnie działał przy powstawaniu słownika języka angielskiego, wydanego zaraz po I wojnie światowej i posługiwał się wieloma językami, m.in. duńskim, łaciną, hebrajskim i lombardzkim.

Wspólne czytanie to bardzo fajna inicjatywa, którą zorganizowały nasze polonistki: Wioletta Janik, Brygida Mościńska oraz Małgorzata Pawelska we współpracy z panią bibliotekarką. Okazała się ona ciekawą alternatywą dla typowej lekcji języka polskiego.

Brygida Mościńska
SP w Grabowie