Loading


GOŁDAP. Grudzień to szczególny okres, aby móc pielęgnować tradycje kuchni polskiej. W pracowni gastronomicznej Zespołu Szkół Zawodowych w Gołdapi uczniowie klas gastronomicznych pod czujnym okiem nauczycielki mgr inż. Małgorzaty Tałejszys zorganizowali szereg działań w postaci warsztatów, kiermaszy i spotkań degustacyjnych, mających na celu podzielenie się wiedzą i umiejętnościami przyszłych techników żywienia i usług gastronomicznych. 5 i 12 grudnia gościliśmy w pracowni młodych pasjonatów słodkich wypieków piernikowych ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Gołdapi. Pierwszo- i trzecioklasiści pilnie zgłębiali tajniki pieczenia aromatycznych pierniczków, a później ich barwnego zdobienia. Warsztaty były okazją do nawiązania miłej współpracy „małych z dużymi”, służyły stworzeniu miłych i sympatycznych relacji, a przede wszystkim dobrej zabawie. Tradycją szkoły jest Dzień Gastronoma. W tym roku był obchodzony 6 grudnia pod hasłem „Tradycyjne polskie potrawy”. Uczniowie przygotowali barszcz na bazie kiszonych buraków z pasztecikiem krucho-drożdżowym i nadzieniem z kapusty i grzybów. Oprócz tradycyjnych łazanek z makiem przygotowaliśmy też łazanki z kapustą i grzybami, które jak się okazało, są potrawą nieznaną. Dopełnieniem były pierniczki ręcznie zdobione i piernikowe wieńce adwentowe. Po raz pierwszy w tym roku braliśmy udział w Jarmarku Bożonarodzeniowym organizowanym przez Starostwo Powiatowe w Gołdapi. Zdobienie drobnych pierniczków sprawiło ogromną radość szczególnie dzieciom obecnym na placu. Podsumowaniem działań było wspólne spotkanie z wolontariuszami i przygotowanie piernikowych serc, aby wręczyć je w ramach podziękowań nauczycielom i pracownikom szkoły. Mamy nadzieję, że unoszący się zapach piernika wprowadził całą społeczność szkolną w klimat świąt Bożego Narodzenia.

ZSZ w Gołdapi

 

 

Dodaj komentarz

Zanim dodasz komentarz, przeczytaj regulamin.
Złote zasady dobrego komentowania:
  • Komentarz powinien dotyczyć treści artykułu.
  • Komentarz nie musi być długi. Wystarczy, że napiszesz kilka szczerych, przemyślanych zdań.
  • Dobry komentarz powinien być konkretny. Komentarz typu „Super", „Extra" jest komentarzem, z którego nic nie wynika. Jest miły, ale nie zawiera konkretów. Jest ogólnym wrażeniem, ale nic nie wnosi do dyskusji.
  • Nic tak nie motywuje jak pochwała. Każdy ma swoje atuty, które warto docenić. Gdy chwalisz, wskaż konkretnie, co nam się podoba. To dodaje otuchy, a jednocześnie jest cenną wskazówką i pomocą w dalszej pracy.
  • Nie bój się pisać, że coś ci się nie podoba. Konstruktywna krytyka jest bardzo pomocna. Trzeba jednak trzymać się pewnych zasad. Dobry krytyczny komentarz to taki, w którym nie krytykujemy osób, tylko ich pracę.Krytykując czyjąś pracę nie ulegaj emocjom, nie używaj obraźliwych słów i zwrotów.
  • Przestrzegaj regulaminu dodawania komentarzy, bądź zawsze kulturalny – to podstawa.
  • Pisz takie komentarze, jakie sam chciałbyś otrzymywać!