GOŁDAP. Według statystyk na świecie żyje prawie 37 milionów osób zakażonych wirusem HIV. Mimo, że od pierwszego zdiagnozowania zakażenia tym wirusem w Polsce minęło ponad 30 lat, chorzy cały czas spotykają się z niezrozumieniem, brakiem tolerancji i strachem. Według statystyk, HIV ma około 37 tysięcy mieszkańców Polski. Dlatego tak ważne jest szerzenie wiedzy o profilaktyce tej choroby.
Od wielu lat 1 grudnia w naszej szkole organizowany jest konkurs wiedzy o AIDS i HIV. W tym roku zmagania odbyły się dwuetapowo. Uczniowie klas drugich gimnazjalnych w pierwszej części mieli do rozwiązania test wielokrotnego wyboru. Najlepsza dziesiątka przeszła do drugiego etapu konkursu. Były to: Alicja Hryniewicz - klasa 2j, Szymon Cewkowicz - klasa 2j, Liszewski Krzysztof - klasa 2f, Laskowska Maja - klasa 2e, Moraczewska Agata - klasa 2c, Olędzka Oliwia - klasa 2e, Romanowski Mateusz klasa - 2f, Solnica Paulina - klasa 2a, Milanowski Dominik - klasa 2a, Filipowicz Magda - klasa 2g.
7 grudnia przeprowadzono finał konkursu według zasad teleturnieju "Jeden z dziesięciu". Forma zmagań wszystkim sie spodobała, a finałową trójkę tworzyły Maja i Oliwia z 2e oraz Magda z 2g. W czasie konkursu gościliśmy przedstawicielkę PSSE w Gołdapi panią Ewę Bolewską, która czuwała nad poprawnością odpowiedzi i rozwiewała wszelkie niejasności.
Anna Janonis-Klimko i Bogna Bogatkiewicz
koordynatorki szkolnego konkursu
SP5 w Gołdapi
W Szkole Podstawowej nr 5 im. Noblistów Polskich w Gołdapi odbyły się kolejne zajęcia z fizyki w ramach projektu "Młodzi kreatywni". Uczniowie samodzielnie planowali i wykonywali doświadczenia z elektrostatyki.
6 listopada uczniowie klas 4a, 4b oraz 5a wraz ze swoimi wychowawczyniami wybrali się na niezwykle ciekawą i pełną wrażeń wycieczkę do Ełku.
7 listopada w naszej szkole odbyły się obchody rocznicy urodzin Marii Skłodowskiej-Curie, wybitnej polskiej uczonej, dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla i jednej z osób należących do grona patronów Szkoły Podstawowej nr 5 w Gołdapi.
8 listopada przypada Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Od lat z tej okazji Szkoła Podstawowa nr 5 w Gołdapi organizuje kiermasz i konkurs.
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Boćwince przygotowują się do Narodowego Święta Niepodległości.
W Szkole Podstawowej nr 3 im. Tadeusza Kościuszki w Gołdapi odbyły się dwa uroczyste apele, które w piękny i wzruszający sposób przypomniały o drodze naszego narodu do wolności.
Co to był za dzień! Klasa piąta ze Szkoły Podstawowej w Boćwince zamieniła się w prawdziwych bogów greckich i wyruszyła w boską trasę po całej szkole, odwiedzając każdą klasę.
11 listopada to wyjątkowy dzień dla wszystkich Polaków - Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji dzieci z grupy 5-latków A przygotowały piękną część artystyczną, upamiętniającą to ważne wydarzenie w historii naszego kraju.
W roku szkolnym 2025/2026 uczniowie klas: 1A, 1B, 1C oraz 3A w Szkole Podstawowej nr 5 im. Noblistów Polskich w Gołdapi, będą realizować matematyczny projekt edukacyjny "Natalka i Antek w świecie wielkiej matematyki".
W październiku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 im. Noblistów Polskich w Gołdapi uczestniczyli w zajęciach poświęconych Józefowi Rotblatowi - polskiemu fizykowi i laureatowi Pokojowej Nagrody Nobla.