Loading


GOŁDAP. Uczniowie klasy 2 technikum żywienia i usług gastronomicznych odbyli warsztaty dotyczące kiszonek warzywnych. Pierwszym etapem zajęć było wysłuchanie wykładu na temat żywieniowego znaczenia probiotyków i prebiotyków obecnych w żywności. Probiotyki poprawiają szczelność jelit, chroniąc je przed szkodliwymi bakteriami. Zakwaszają florę jelitową, dzięki czemu stanowią dodatkową ochronę przed namnażaniem się bakteryjnych intruzów. Mają masę korzystnych właściwości, dlatego warto sięgać po nie codziennie, szczególnie, że można je przygotować w kuchni niskim nakładem pracy i... pieniędzy. Zdecydowanie polecamy probiotyki naturalne, zamiast tych, które serwują nam koncerny farmaceutyczne w postaci kosztownych tabletek. Kondycja naszego układu odpornościowego w dużym stopniu zależy od bakterii, które zasiedlają nasz organizm. Najwięcej ich jest w jelitach, o które szczególnie trzeba dbać. Niekorzystnie na florę bakteryjną wpływają odbyte terapie antybiotykowe.

Drugi etap zajęć odbywał się w kuchni, gdzie uczniowie kisili kapustę białą, czerwoną oraz buraki. Zajęcia praktyczne ugruntowały wiedzę z wykładu, były dobrą zabawą. Kształtowały umiejętność współpracy w grupie i były ciekawym doświadczeniem dla uczniów. Ukiszone produkty będziemy wykorzystywać na kolejnych zajęciach do sporządzania potraw.

mgr inż. Małgorzata Tałejszys
ZSZ w Gołdapi

 

 

Dodaj komentarz

Zanim dodasz komentarz, przeczytaj regulamin.
Złote zasady dobrego komentowania:
  • Komentarz powinien dotyczyć treści artykułu.
  • Komentarz nie musi być długi. Wystarczy, że napiszesz kilka szczerych, przemyślanych zdań.
  • Dobry komentarz powinien być konkretny. Komentarz typu „Super", „Extra" jest komentarzem, z którego nic nie wynika. Jest miły, ale nie zawiera konkretów. Jest ogólnym wrażeniem, ale nic nie wnosi do dyskusji.
  • Nic tak nie motywuje jak pochwała. Każdy ma swoje atuty, które warto docenić. Gdy chwalisz, wskaż konkretnie, co nam się podoba. To dodaje otuchy, a jednocześnie jest cenną wskazówką i pomocą w dalszej pracy.
  • Nie bój się pisać, że coś ci się nie podoba. Konstruktywna krytyka jest bardzo pomocna. Trzeba jednak trzymać się pewnych zasad. Dobry krytyczny komentarz to taki, w którym nie krytykujemy osób, tylko ich pracę.Krytykując czyjąś pracę nie ulegaj emocjom, nie używaj obraźliwych słów i zwrotów.
  • Przestrzegaj regulaminu dodawania komentarzy, bądź zawsze kulturalny – to podstawa.
  • Pisz takie komentarze, jakie sam chciałbyś otrzymywać!