Loading


GOŁDAP. 16 maja uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Gołdapi z klas: 0A, 0D, 2A i 2B z wychowawczyniami i rodzicami wyruszyli na wycieczkę do Płociczna. Celem podróży była przejażdżka Wigierską Kolejką Wąskotorową po Puszczy Augustowskiej oraz Wigierskim Parku Narodowym. W roku 1991 została ona wpisana do rejestru zabytków jako cenny wytwór techniki i jako jedna z najdłużej funkcjonujących kolejek leśnych w Polsce. Rozstaw torów to tylko 60cm, jest to jedna z najwęższych kolejek. Trasa liczy 10km.

Na swej trasie kolejka ma następujące przystanki:

 • Binduga - pierwszy przystanek widokowy na trasie kolejki. Położony jest na wysokim brzegu jeziora Wigry, skąd roztacza się wspaniały widok na malowniczą zatokę.
 • Bartny Dół nad Wigrami - z pobliskiej przystani roztacza się piękna panorama z największymi w Polsce wyspami jeziornymi: Ordów i Ostrów. Na wodzie zbudowana jest platforma do podziwiania piękna przyrody.
 • Krusznik - dawniej duża składnica drewna, dziś główny przystanek na trasie. Znajduje się tu „Zielona Karczma”, miejsce zabaw i biesiad integracyjnych. Po półgodzinnym postoju na łące przy kompleksie puszczańskiego starodrzewu wyrusza się w drogę powrotną do Płociczna.
 • Powały - przystanek widokowy nad Wigrami, które można podziwiać z pomostu lub z wysokiego brzegu jeziora. Dawna stanica harcerska.

Kiedy wróciliśmy do Płociczna, przygotowane zostało ognisko, na którym upiekliśmy pyszne kiełbaski. Posileni wyruszyliśmy w podróż powrotną do Gołdapi. Dla większości dzieci była to pierwsza podróż pociągiem, co zapewniło im ogrom atrakcji i pozytywnych przeżyć.

K. Miernik, P. Pietrzak, D. Trzcińska, W. Waraksa

 

 

Dodaj komentarz

Zanim dodasz komentarz, przeczytaj regulamin.
Złote zasady dobrego komentowania:
 • Komentarz powinien dotyczyć treści artykułu.
 • Komentarz nie musi być długi. Wystarczy, że napiszesz kilka szczerych, przemyślanych zdań.
 • Dobry komentarz powinien być konkretny. Komentarz typu „Super", „Extra" jest komentarzem, z którego nic nie wynika. Jest miły, ale nie zawiera konkretów. Jest ogólnym wrażeniem, ale nic nie wnosi do dyskusji.
 • Nic tak nie motywuje jak pochwała. Każdy ma swoje atuty, które warto docenić. Gdy chwalisz, wskaż konkretnie, co nam się podoba. To dodaje otuchy, a jednocześnie jest cenną wskazówką i pomocą w dalszej pracy.
 • Nie bój się pisać, że coś ci się nie podoba. Konstruktywna krytyka jest bardzo pomocna. Trzeba jednak trzymać się pewnych zasad. Dobry krytyczny komentarz to taki, w którym nie krytykujemy osób, tylko ich pracę.Krytykując czyjąś pracę nie ulegaj emocjom, nie używaj obraźliwych słów i zwrotów.
 • Przestrzegaj regulaminu dodawania komentarzy, bądź zawsze kulturalny – to podstawa.
 • Pisz takie komentarze, jakie sam chciałbyś otrzymywać!

logowanie