Loading

GOŁDAP. 16 maja uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Gołdapi z klas: 0A, 0D, 2A i 2B z wychowawczyniami i rodzicami wyruszyli na wycieczkę do Płociczna. Celem podróży była przejażdżka Wigierską Kolejką Wąskotorową po Puszczy Augustowskiej oraz Wigierskim Parku Narodowym. W roku 1991 została ona wpisana do rejestru zabytków jako cenny wytwór techniki i jako jedna z najdłużej funkcjonujących kolejek leśnych w Polsce. Rozstaw torów to tylko 60cm, jest to jedna z najwęższych kolejek. Trasa liczy 10km.

Na swej trasie kolejka ma następujące przystanki:

  • Binduga - pierwszy przystanek widokowy na trasie kolejki. Położony jest na wysokim brzegu jeziora Wigry, skąd roztacza się wspaniały widok na malowniczą zatokę.
  • Bartny Dół nad Wigrami - z pobliskiej przystani roztacza się piękna panorama z największymi w Polsce wyspami jeziornymi: Ordów i Ostrów. Na wodzie zbudowana jest platforma do podziwiania piękna przyrody.
  • Krusznik - dawniej duża składnica drewna, dziś główny przystanek na trasie. Znajduje się tu „Zielona Karczma”, miejsce zabaw i biesiad integracyjnych. Po półgodzinnym postoju na łące przy kompleksie puszczańskiego starodrzewu wyrusza się w drogę powrotną do Płociczna.
  • Powały - przystanek widokowy nad Wigrami, które można podziwiać z pomostu lub z wysokiego brzegu jeziora. Dawna stanica harcerska.

Kiedy wróciliśmy do Płociczna, przygotowane zostało ognisko, na którym upiekliśmy pyszne kiełbaski. Posileni wyruszyliśmy w podróż powrotną do Gołdapi. Dla większości dzieci była to pierwsza podróż pociągiem, co zapewniło im ogrom atrakcji i pozytywnych przeżyć.

K. Miernik, P. Pietrzak, D. Trzcińska, W. Waraksa

 

 

 

logowanie