
GOŁDAP. Piękne słońce i miła atmosfera towarzyszyła gimnazjalistom podczas rajdu rowerowego i zajęć w lesie Kumiecie. Ponad 30 uczniów wraz z opiekunami wyruszyło spod Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Gołdapi na wyprawę. Nie obyło się bez przeszkód. Łańcuchy rowerowe nie wytrzymywały tempa i co chwilę spadały. Wybieraliśmy drogi bezpieczne, głównie rowerowe, w tym Green Velo a na interesującym moście przy Sikorskiego mieliśmy krótki odpoczynek.
W lesie pod wiatą Nadleśnictwa Gołdap czekały już na nas panie: Agnieszka Iber, Barbara Jagłowska i Iwona Staszkiewicz. Rozpoczęliśmy zajęcia w grupach dotyczące różnorodności rodziny kotowatych. Wszyscy spisali się znakomicie. Po prezentacji był czas na wykazanie się znajomością rodzimych gatunków chronionych. Na tym polu wyróżniły się Ewa Szymaniak (2f), Nina Kurpios (3d) i Mateusz Tramp (3e). Gratulujemy wiedzy. I w końcu nadszedł czas na spacer po lesie. Można było sprawdzić wiedzę dotyczącą rosnących tam gatunków drzew, krzewów, krzewinek i roślin zielnych. Bardzo pomocne okazały się atlasy i przewodniki. Po ogromnym wysiłku nadszedł czas na posiłek. Któż nie lubi kiełbasek z ogniska, żadnej nie straciliśmy w płomieniach.
Zadowoleni, najedzeni i bogatsi w wiedzę znów wsiedliśmy na rowery i wróciliśmy do szkołę, z górki na Świerkowej osiągając prędkość nawet 40 km/h.
Dziękujemy pracownikom Nadleśnictwa Gołdap za zajęcia, za przygotowanie ogniska a panom: Piotrowi Farańczukowi i Jackowi Klimko za to, ze czuwali nad naszym bezpieczeństwem.
Anna Janonis-Klimko, Magdalena Farańczuk, Justyna Przekop




W Szkole Podstawowej nr 5 im. Noblistów Polskich w Gołdapi odbyły się kolejne zajęcia z fizyki w ramach projektu "Młodzi kreatywni". Uczniowie samodzielnie planowali i wykonywali doświadczenia z elektrostatyki.
6 listopada uczniowie klas 4a, 4b oraz 5a wraz ze swoimi wychowawczyniami wybrali się na niezwykle ciekawą i pełną wrażeń wycieczkę do Ełku.
7 listopada w naszej szkole odbyły się obchody rocznicy urodzin Marii Skłodowskiej-Curie, wybitnej polskiej uczonej, dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla i jednej z osób należących do grona patronów Szkoły Podstawowej nr 5 w Gołdapi.
8 listopada przypada Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Od lat z tej okazji Szkoła Podstawowa nr 5 w Gołdapi organizuje kiermasz i konkurs.
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Boćwince przygotowują się do Narodowego Święta Niepodległości.
W Szkole Podstawowej nr 3 im. Tadeusza Kościuszki w Gołdapi odbyły się dwa uroczyste apele, które w piękny i wzruszający sposób przypomniały o drodze naszego narodu do wolności.
Co to był za dzień! Klasa piąta ze Szkoły Podstawowej w Boćwince zamieniła się w prawdziwych bogów greckich i wyruszyła w boską trasę po całej szkole, odwiedzając każdą klasę.
11 listopada to wyjątkowy dzień dla wszystkich Polaków - Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji dzieci z grupy 5-latków A przygotowały piękną część artystyczną, upamiętniającą to ważne wydarzenie w historii naszego kraju.
W roku szkolnym 2025/2026 uczniowie klas: 1A, 1B, 1C oraz 3A w Szkole Podstawowej nr 5 im. Noblistów Polskich w Gołdapi, będą realizować matematyczny projekt edukacyjny "Natalka i Antek w świecie wielkiej matematyki".
W październiku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 im. Noblistów Polskich w Gołdapi uczestniczyli w zajęciach poświęconych Józefowi Rotblatowi - polskiemu fizykowi i laureatowi Pokojowej Nagrody Nobla.