
GOŁDAP. Wczoraj w Gimnazjum nr 1 im. Noblistów Polskich w Gołdapi odbyło się przedstawienie pod tytułem „Świąteczne tradycje w wielu językach”. W atmosferze zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, spokoju, przyjaźni, ciepła i radości, uczestnicy, a było ich prawie stu, prezentowali wiersze, piosenki i scenki o tematyce zimowej i świątecznej w językach angielskim i niemieckim. Uczniowie klasy 2a słodko (sami upiekli świąteczne ciasteczka) podsumowali także swój projekt edukacyjny „Jak Niemcy i Anglicy świętują Boże Narodzenie?”. Uczestnicy zapraszali nas do cudownej krainy, w której nie ma samotności, obojętności, kłótni i przemocy, za to są odwaga, przyjaźń i radość. Nie zabrakło Mikołaja, choinki, reniferów, dzwoneczków, prezentów (tylko rózgi gdzieś się pochowały). Młodzież chętnie wzięła udział w przedstawieniu. Wszyscy byli wspaniali.
Dziękujemy pani dyrektor i panu wicedyrektorowi, nauczycielom, miłej młodzieżowej publiczności za obejrzenie naszych występów, nauczycielkom języka angielskiego i niemieckiego oraz pani od muzyki za przygotowanie repertuaru i sprzętu, a uczniom za wspaniałe wykonanie. Paniom i panom ze szkolnej świetlicy dziękujemy za cierpliwość, bo świetlicę „ukradliśmy” na cały dzień. Drodzy rodzice! Wasze dzieci są cudowne, zdolne, zaangażowane i zorganizowane.
Z serdecznymi życzeniami wesołych świąt
Elwira Rakowska-Karwel



W Szkole Podstawowej nr 5 im. Noblistów Polskich w Gołdapi odbyły się kolejne zajęcia z fizyki w ramach projektu "Młodzi kreatywni". Uczniowie samodzielnie planowali i wykonywali doświadczenia z elektrostatyki.
6 listopada uczniowie klas 4a, 4b oraz 5a wraz ze swoimi wychowawczyniami wybrali się na niezwykle ciekawą i pełną wrażeń wycieczkę do Ełku.
7 listopada w naszej szkole odbyły się obchody rocznicy urodzin Marii Skłodowskiej-Curie, wybitnej polskiej uczonej, dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla i jednej z osób należących do grona patronów Szkoły Podstawowej nr 5 w Gołdapi.
8 listopada przypada Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Od lat z tej okazji Szkoła Podstawowa nr 5 w Gołdapi organizuje kiermasz i konkurs.
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Boćwince przygotowują się do Narodowego Święta Niepodległości.
W Szkole Podstawowej nr 3 im. Tadeusza Kościuszki w Gołdapi odbyły się dwa uroczyste apele, które w piękny i wzruszający sposób przypomniały o drodze naszego narodu do wolności.
Co to był za dzień! Klasa piąta ze Szkoły Podstawowej w Boćwince zamieniła się w prawdziwych bogów greckich i wyruszyła w boską trasę po całej szkole, odwiedzając każdą klasę.
11 listopada to wyjątkowy dzień dla wszystkich Polaków - Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji dzieci z grupy 5-latków A przygotowały piękną część artystyczną, upamiętniającą to ważne wydarzenie w historii naszego kraju.
W roku szkolnym 2025/2026 uczniowie klas: 1A, 1B, 1C oraz 3A w Szkole Podstawowej nr 5 im. Noblistów Polskich w Gołdapi, będą realizować matematyczny projekt edukacyjny "Natalka i Antek w świecie wielkiej matematyki".
W październiku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 im. Noblistów Polskich w Gołdapi uczestniczyli w zajęciach poświęconych Józefowi Rotblatowi - polskiemu fizykowi i laureatowi Pokojowej Nagrody Nobla.