
GOŁDAP. Każdy zna „Calineczkę" H. Ch. Andersena. Ale czy ktoś z was miał przyjemność obejrzeć jej musicalową wersję? Było to możliwe 7 maja w Szkole Podstawowej nr 3. Odbyło się tam uroczyste podsumowanie projektu artystycznego, realizowanego przez uczniów klas 4-6, koordynowanego przez Katarzynę Boruc.
Uczniowie przedstawili wyniki swojej całorocznej pracy przy tworzeniu baśni muzycznej „Calineczka i Cztery pory roku Vivaldiego". Oprócz umiejętności wokalnych, tanecznych, instrumentalnych i plastycznych, uczniowie zaprezentowali też swoje talenty aktorskie. Przed zebraną na sali publicznością odbył się wspaniały muzyczny spektakl w barwnej, prawdziwie baśniowej scenerii. Młodzi twórcy prezentując historię Calineczki, posługiwali się nie tylko językiem polskim. Wiele partii dialogowych wygłaszali w języku angielskim, co było dodatkowym atutem przedstawienia. Pojawiające się znienacka w wypowiedziach bohaterów słówka w języku angielskim, wprowadziły dużą dawkę humoru i wywoływały salwy śmiechu, zwłaszcza wśród najmłodszej publiczności.
Etapy realizacji projektu można było zobaczyć podczas prezentacji multimedialnej. Projekt rozpoczęto od prac nad elementami scenografii, w której wykorzystano różnorodne techniki plastyczne. Następnie uczniowie poznawali zapis nutowy utworów Vivaldiego i doskonalili umiejętność gry na instrumentach muzycznych. Na zajęciach dodatkowych układano choreografię do tańca, doskonalono umiejętności wokalne, a także uczono się wykonywania makijażu scenicznego. Najwięcej pracy włożono w przygotowanie kostiumów, które zachwyciły publiczność swą pomysłowością i różnorodnością.
Na zakończenie przedstawienia aktorzy zadawali publiczności zagadki związane z treścią baśni. Osoby, które najlepiej zapamiętały treść „Calineczki", otrzymywały drobne upominki lub nagrodę w postaci malowania twarzy.
Myślę, że był to niezwykle udany spektakl . Uczniowie mogli przełamać nieśmiałość, pokonać tremę i zaprezentować swoje talenty oraz podzielić się radością, jaką dała im wspólna praca nad projektem, a publiczność przeżyła prawdziwą ucztę dla ducha.
Krystyna Czarniewska













Placówki oświatowe w Gołdapi zapraszają w swoje progi podczas organizowanych w lutym dni otwartych.
Uczniowie klas 1-3 Szkoły Podstawowej w Boćwince przeżyli niezwykły dzień, który na długo zapadnie im w pamięci. Sala lekcyjna zamieniła się w prawdziwą kuchnię, a mali uczniowie w pełnych zapału kucharzy.
8 lutego przedszkolaki z grupy pięciolatków "B" z Przedszkola Samorządowego nr 1 w Gołdapi oraz ich rodzice wzięli udział w zimowym kuligu.
"Dzień piżamy" w Przedszkolu Samorządowym nr 1 w Gołdapi to przede wszystkim dzień zwrócenia uwagi na zdrowie i empatię.
W dniach od 26 do 30 stycznia kadra pedagogiczna Szkoły Podstawowej nr 3 w Gołdapi uczestniczyła w międzynarodowych kursach szkoleniowych w Maladze.
W szkołach podstawowych prowadzonych przez gminę Gołdap, nie planuje się obecnie zawieszania zajęć. Taką informację w południe przekazał burmistrz Konrad Kazaniecki.
16 stycznia w Szkole Podstawowej nr 5 im. Noblistów Polskich w Gołdapi dzieci z grupy 0A oraz 4/5-latki bawiły się na balu karnawałowym.
Styczeń to czas, kiedy w Szkole Podstawowej nr 5 im. Noblistów Polskich z dumą wspominamy Henryka Sienkiewicza - wybitnego pisarza, laureata Literackiej Nagrody Nobla.
W ubiegłą sobotę w Restauracji Turystyczna odbywa się studniówka uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Gołdapi.
Zima to szczególnie trudny czas dla ptaków, dlatego uczniowie klas 1-3 Szkoły Podstawowej nr 5 im. Noblistów Polskich w Gołdapi z dużym zaangażowaniem włączyli się w akcję dokarmiania ptaków.