GOŁDAP. - Borsuki, jeże i niedźwiedzie mają dobrze – stwierdziły dzieciaki. – Nie muszą martwić się o jedzenie zimą, po prostu idą spać i wstają, gdy słońce mocniej grzeje i przyroda budzi się do życia.

Ale nie wszyscy idą spać. Gdy spadnie dużo śniegu to dziki, sarny, jelenie, wiewiórki czy ptaki mają ciężki czas. Gruba warstwa białego puchu i lód utrudniają zwierzętom dostęp do naturalnego pokarmu i wody. Wówczas możemy pomóc zwierzętom. 16 stycznia 5-latki A, B i C ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Gołdapi wybrały się do Nadleśnictwa w Gołdapi na spotkanie z panią leśniczy i zaniosły zwierzakom prezenty. Okazało się, iż wykładane w paśnikach buraki, ziemniaki, kukurydza, marchew czy siano często ratują życie mieszkańcom lasów. Leśnicy pomagają również ptakom. Dzieci dowiedziały się, że karma dla ptaków powinna przypominać ich naturalny pokarm. Ptaki, które najczęściej odwiedzają „ptasie stołówki" uwielbiają drobną kaszą, słonecznik, pestki dyni i słoninkę - oczywiście niesoloną.

Kiedy dzieci uzupełniły swoją wiedzę, pani leśniczy zaprosiła je na spacer w poszukiwaniu tropów zwierząt. Leśną ścieżką dotarły do paśnika, gdzie pozostawiły dary dla mieszkańców lasu. Następną atrakcją dla 5-latków było ognisko z pieczeniem kiełbasek i chleba.

Bardzo dziękujemy pani leśnik za tak cenną wiedzę i mile spędzony czas. Dziękujemy również rodzicom za pomoc podczas wycieczki.

Katarzyna Miernik, Iwona Poreda, Ewa Kulikowska

 

Jesteśmy na Google News - obserwuj nas!