Zanim wyślesz kod BLIK, zweryfikuj prośbę o pomoc. Przestępcy podszywają się pod bliskich i wykorzystują naszą ufność. Kolejnym, który dał się oszukać, jest 38-letni mieszkaniec powiatu gołdapskiego.
Oszustwa z wykorzystaniem płatności BLIK nadal stanowią jedno z częstszych przestępstw. Przyczyną jest często brak podstawowej ostrożności podczas korzystania z tej metody płatności. Trzeba weryfikować każdą prośbę o przesłanie kodu BLIK, nawet jeśli wydaje się ona pochodzić od osoby bliskiej. Czujność może uchronić nas przed utratą oszczędności. O tym, jak łatwo paść ofiarą oszustów, przekonał się mieszkaniec powiatu gołdapskiego, który stracił 800 złotych.
Jak działa oszustwo?
Przestępcy, po przełamaniu zabezpieczeń konta na portalu społecznościowym, podszywają się pod osoby z naszego otoczenia. Następnie wysyłają wiadomości z prośbą o przesłanie kodu BLIK, wykorzystując naszą ufność i brak weryfikacji. Niestety, wiele osób przekonanych, że pomagają rodzinie lub znajomym, bez zastanowienia przekazuje kod, nie zdając sobie sprawy, że trafił on w ręce oszustów.
Kolejny przypadek w powiecie gołdapskim
19 stycznia gołdapscy policjanci odebrali zgłoszenie od 38-letniego mężczyzny, który padł ofiarą takiego oszustwa. Sprawca podszywając się pod siostrę pokrzywdzonego, poprosił go o przesłanie kodu BLIK. Mężczyzna nie mając wątpliwości, że pomaga bliskiej osobie, przekazał kod. Dopiero po czasie zorientował się, że rozmawiał z oszustem. Niestety, płatność BLIK jest natychmiastowa i nieodwracalna. Pieniądze zniknęły z konta w ciągu kilku sekund.
Jak chronić się przed oszustami?
- Nie udostępniaj kodu BLIK osobom trzecim, nawet jeśli podają się za naszych bliskich lub znajomych.
- Jeśli jednak bardzo chcesz pomóc i udostepnić, zawsze weryfikuj prośby o pomoc. Zadzwoń do osoby, która prosi o wsparcie, aby upewnić się, że to naprawdę ona.
- Bądź czujny. Oszuści często wykorzystują sytuacje kryzysowe lub emocjonalne, aby wywołać pośpiech i uniemożliwić racjonalne myślenie.
BLIK jest bezpiecznym narzędziem, ale tylko wtedy, gdy korzystamy z niego zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Pamiętaj: ostrożność to podstawa! Nie daj się oszukać.
47-letnia kobieta będzie odpowiadać przed sądem za jazdę rowerem pod wpływem alkoholu. Okoliczności całej sprawy są jednak nietypowe.
Dziś gołdapscy policjanci po raz kolejny przeprowadzili działania skierowane przeciwko pijanym użytkownikom dróg. Na ponad pięciuset skontrolowanych, dwoje kierujących wcześniej spożywało alkohol.
Gołdapscy policjanci pracowali wczoraj na miejscu zdarzenia drogowego z udziałem pieszego. Ranny 81-latek został przewieziony do szpitala.
37-letni mężczyzna został zatrzymany i osadzony w policyjnej celi po tym, jak nie zastosował się do wydanego wobec niego zakazu zbliżania się do miejsca zamieszkania swojej żony.
Turyści złamali przepisy w strefie nadgranicznej, bo chcieli zobaczyć granicę zewnętrzną UE. Wybrali się w rejon jeziora Granicznego.
23-latka zbyt szybko pędziła samochodem po obwodnicy Gołdapi. Straciła prawo jazdy na trzy miesiące, do tego ukarana została wysokim mandatem.
W środę około godziny 11 w Baniach Mazurskich policjanci zatrzymali do kontroli drogowej ciągnik rolniczy.
W środę na terenie Warmii i Mazur odbyły się wojewódzkie działania policyjne np. „Trzeźwość”. Na terenie powiatu gołdapskiego skontrolowano 735 kierujących.
4 maja około godziny 20 policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Gołdapi interweniowali w jednej z rodzin na terenie gminy Banie Mazurskie w związku ze zgłoszeniem dotyczącym przemocy domowej.
Do wypadku doszło dziś rano na drodze powiatowej 1815N w Skoczach. Kierujący Hyundaiem z nieznanych przyczyn zjechał z jezdni i uderzył w przydrożne drzewo.
Ktoś podpalił dziś drzewo w parku w centrum Gołdapi. O tym akcie wandalizmu poinformował na facebooku burmistrz Konrad Kazaniecki.
W niedzielę około godziny 18 w Gołdapi na Osiedlu II policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli rowerzystę. Zwrócili na niego uwagę, ponieważ miał problem z utrzymaniem równowagi.
Mieszkaniec powiatu gołdapskiego był przekonany, że dzięki pomocy analityków zarobi dużą sumę pieniędzy inwestując w kryptowaluty. Niestety zamiast zarobić stracił 100 tysięcy złotych.
Wczoraj gołdapscy policjanci po raz kolejny prowadzili działania skierowane przeciwko pijanym użytkownikom dróg. Zatrzymano jednego nietrzeźwego kierowcę.
Prokuratura Rejonowa w Olecku skierowała akt oskarżenia przeciwko 46-letniemu mieszkańcowi Gołdapi. Grozi mu do 18 lat pozbawienia wolności.