Wydawać by się mogło, że każdy wie jaką rolę spełnia numer alarmowy 112 i kiedy należy go wybierać. Niestety, praktyka dowodzi, że wciąż możemy spotkać się z bezmyślnymi zachowaniami osób, które bezpodstawnie wzywają służby i angażują je do fikcyjnych zgłoszeń. Takie sytuacje miały miejsce w ostatnich tygodniach w powiecie gołdapskim.
Na początku czerwca pewna nietrzeźwa 28-latka wezwała służby alarmując, że jej konkubent grozi jej przy użyciu noża. Kiedy patrol przyjechał we wskazane miejsce, nikt nie otwierał drzwi, a zgłaszająca miała wyłączony telefon. Tej samej nocy kobieta ponownie zadzwoniła pod numer alarmowy informując o awanturze domowej, której nie było. Mimo że telefon zgłaszającej nie odpowiadał, policjanci szybko ustalili, pod jakim adresem mieszka abonent przypisany do numeru, z którego wykonano połączenia. Kiedy policjanci udali się do kobiety, ta nie potrafiła wytłumaczyć, dlaczego wzywała pomoc.
Funkcjonariusze ustalili, że 28-latka nie po raz pierwszy bezpodstawnie wzywała służby. Teraz za swój czyn odpowie przed sądem, ponieważ policjanci sporządzili i skierowali wniosek do sądu o ukaranie kobiety.
Kolejne tego typu zgłoszenie gołdapscy policjanci otrzymali w minioną niedzielę (28 lipca). Pijany mężczyzna skontaktował się z Centrum Powiadamiania Ratunkowego prosząc o pilną pomoc. Kontakt z nim był utrudniony, ponieważ nie odpowiadał na pytania, a po chwili się rozłączył. Oficer dyżurny gołdapskiej jednostki policji nie zbagatelizował wezwania, kierując na miejsce odpowiednie służby. Policjanci nie potwierdzili zgłoszenia. Okazało się, że zgłaszający jest kompletnie pijany i nie potrzebuje żadnej pomocy. Nie potrafił też logicznie uzasadnić, dlaczego zadzwonił pod numer alarmowy 112. Rodzina 33-latka nie kryła zaskoczenia wizytą funkcjonariuszy.
„Żart” może okazać się bardzo kosztowny, ponieważ policjanci sporządzili z interwencji notatkę, na podstawie której zostanie wszczęte postępowanie o wykroczenie z art. 66§1 Kodeksu wykroczeń.
Przypominamy, że zgodnie z Kodeksem wykroczeń każdy, kto chcąc wywołać niepotrzebną czynność fałszywą informacją lub w inny sposób wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 złotych.
✍️ KPP w Gołdapi