Polacy, Niemcy i Hiszpanie złamali przepisy ruchu drogowego oraz przepisy porządkowe obowiązujące w strefie nadgranicznej. W rejonie służbowej odpowiedzialności PSG w Dubeninkach, Gołdapi oraz Węgorzewie pojawili się ciekawscy turyści.

29 czerwca funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Gołdapi zatrzymali 4 Hiszpanów. Mężczyźni mimo widocznych oznaczeń granicy państwa, weszli na pas drogi granicznej i urządzili sobie sesję fotograficzną. Dodatkowo kierowca samochodu osobowego mimo zakazu wjechał do lasu. Hiszpanie za złamanie przepisów zapłacili mandaty łącznie w wysokości 2500zł.

39-latek z powiatu kaliskiego i 35-letni mieszkaniec powiatu kościerskiego przybyli w rejon służbowej odpowiedzialności PSG w Gołdapi. Weszli na pas drogi granicznej, by z bliska zobaczyć zewnętrzną granicę UE. Za swoją ciekawość zapłacili mandaty w wysokości po 100zł każdy. Dodatkowo jeden z mężczyzn otrzymał 100zł mandatu karnego za robienie zdjęć stronie rosyjskiej.

Tego samego dnia kamery straży granicznej zarejestrowały rowerzystę, który przyjechał w rejon służbowej odpowiedzialności Placówki Straży Granicznej w Węgorzewie, by zobaczyć granicę polsko-rosyjską. Na pamiątkę wykonał zdjęcia stronie sąsiedniej. Funkcjonariusze z Węgorzewa zatrzymali również kierowcę toyoty, który nie zastosował się do znaku B-1 (zakaz ruchu w obu kierunkach). Zarówno rowerzysta z powiatu kętrzyńskiego, jak i kierowca z powiatu parczewskiego zostali pouczeni.

Natomiast Niemcy pojawili się w rejonie służbowej odpowiedzialności Placówki Straży Granicznej w Dubeninkach. W tym przypadku nie doszło do wejścia na pas drogi granicznej. 66-letnią kobietę i 68-letniego mężczyznę pouczono za fotografowanie na granicy.

Od początku roku funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej ujawnili 83 osoby, które weszły na pas drogi granicznej. Turyści z ciekawości łamią przepisy, bo z bliska chcą zobaczyć granicę polsko-rosyjską lub zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia.

Straż graniczna przypomina, że w strefie nadgranicznej obowiązują przepisy porządkowe wprowadzające zakazy i obowiązki. Ponadto informuje, że w strefie nadgranicznej znajdują się drogi dojazdowe do granicy państwa. Na niektórych z nich, zgodnie ze znakami drogowymi, obowiązuje zakaz ruchu w obu kierunkach (znak B-1).

Za niestosowanie się do znaku drogowego B-1 na sprawcę wykroczenia może zostać nałożony mandat karny w wysokości do 500 złotych. Taka sama kara grzywny grozi za wejście na pas drogi granicznej, jak również za fotografowanie strony rosyjskiej.

✍️ WMOSG

 

Jesteśmy na Google News - obserwuj nas!

 

Podobał Ci się artykuł? Doceniasz działalność goldap.info?
Jeśli uważasz, że to co robimy jest wartościowe, postaw nam wirtualną kawę.