48-letni gołdapianin za pośrednictwem strony internetowej zakupił ekogroszek. Na podany rachunek bankowy wpłacił blisko 1,7 tysiąca złotych, jednak nie otrzymał zamówionego towaru.

Wiele osób decyduje się na zakup węgla czy pelletu za pośrednictwem stron internetowych. Można znaleźć wiele ogłoszeń z ofertami sprzedaży opału w okazyjnej cenie. Policjanci przestrzegają przed okazjami i apelują o większą rozwagę przy tego typu transakcjach.

Schemat działania oszustów jest podobny. Przestępcy tworzą fałszywą stronę internetową, na której oferują sprzedaż opału w atrakcyjnej, zaniżonej cenie. Po zakupie i wpłacie zaliczki na konto sprzedającego, ogłoszenie znika z portalu internetowego lub strona internetowa zostaje wyłączona, a telefon przestaje odpowiadać.

5 stycznia z tego typu zgłoszeniem do gołdapskich policjantów zgłosił się 48-letni mężczyzna. Gołdapianin za pośrednictwem strony internetowej zakupił ekogroszek. Na podany rachunek bankowy wpłacił blisko 1,7 tysiąca złotych, jednak do dziś nie otrzymał zamówionego towaru. Kontakt z nieuczciwym sprzedawcą się urwał, strona internetowa została usunięta. Postanowił więc sprawę zgłosić na policję.

Przestrzegamy również przed sprzedawcami, którzy oferują węgiel bezpośrednio z samochodów. Nie dajmy się zwieść pozornie niskiej cenie oraz temu, że widzimy towar w pojeździe sprzedawcy. Jak się okazuje, nieuczciwi handlarze wykorzystują fakt braku możliwości zważenia towaru oraz przedstawienia certyfikatu i zostawiają klientowi dużo mniej opału, gorszego gatunkowo.

Co możemy zrobić, aby nie zostać ofiarą oszustwa? W przypadku zakupu pelletu zachęcamy do weryfikacji informacji na temat wiarygodnego producenta tego surowca na stronie internetowej Stowarzyszenia Polska Rada Pelletu. Natomiast w przypadku zakupu węgla warto korzystać z lokalnych, sprawdzonych punktów sprzedaży. Jeśli zdecydujemy się na zakup surowca przez internet, warto poprosić o udostępnienie danych firmy handlowej i potwierdzić je. Korzystajmy z oficjalnych serwisów sprzedażowych, które oferują ubezpieczenie zakupu lub zwrot płatności. Nigdy nie wpłacajmy pieniędzy przed dostarczeniem towaru. Pamiętajmy, że okazyjna oferta i zaniżona cena to sygnały, które mogą świadczyć o tym, że mamy do czynienia z oszustwem.

✍️ KPP w Gołdapi

 

Jesteśmy na Google News - obserwuj nas!

 

Podobał Ci się artykuł? Doceniasz działalność goldap.info?
Jeśli uważasz, że to co robimy jest wartościowe, postaw nam wirtualną kawę.