21 lipca do gołdapskiej komendy zgłosiła się 26-letnia pokrzywdzona. Kobieta po wystawieniu oferty sprzedaży ubrań w jednej z aplikacji otrzymała wiadomość o ich zakupie. Po chwili otrzymała informację, że użytkownik dokonał zakupu przedmiotu i prosi o zatwierdzenie zamówienia poprzez kliknięcie w nadesłany link. W tym czasie ze sprzedającą skontaktowała się inna nieznana kobieta, która instruowała ją o kolejnych etapach „zamówienia”. Sprzedająca po kliknięciu we wskazany link wybrała fałszywą ikonę banku i zalogowała się do bankowości internetowej Po chwili 26-latka otrzymała informację z banku o wypłacie środków pieniężnych z jej konta.

Straciła 9 tysięcy złotych.

Pomimo licznych apeli policji, oszuści nadal zbierają żniwo. Przestępcy działający na portalach sprzedażowych informują swoją ofiarę o otrzymaniu pieniędzy za wystawiony towar i wysyłają sprzedawcom linki do fałszywych stron bankowości internetowej. Ofiara logując się na tych fałszywych stronach traci dostęp do swojego konta.

Jak nie dać się oszukać w przypadku sprzedaży na portalu aukcyjnym?

  • zachowaj czujność, gdy otrzymasz w wiadomości link
  • nie podawaj loginu i hasła potrzebnych do zalogowania w bankowości elektronicznej, jak również numeru karty oraz specjalnego kodu CVV2 (znajdującego z tyłu karty bankomatowej)
  • uważnie czytaj każdą wiadomość z kodem autoryzacyjnym z banku, upewnij się, jaką transakcję potwierdzasz
  • zwróć uwagę na pisownię w wiadomościach (bardzo często oszuści popełniają błędy i literówki, ponieważ korzystają z translatora)
  • nie działaj pod wpływem emocji i presji czasu

Policjanci po raz kolejny ostrzegają i apelują o czujność. Nie klikajmy w nieznane linki i nie podawajmy żadnych szczegółowych danych.

KPP w Gołdapi