Obserwując poruszające się samochody możemy przekonać się, jak wielu kierowców zapomina o dokładnym ich odśnieżaniu. Pokryty warstwą śniegu, z oszronionymi szybami, czy „wydrapaną szczeliną” wzbudza słuszne obawy u innych uczestników ruchu drogowego. Pamiętajmy, że kierowca takiego pojazdu ma ograniczoną widoczność, a spadający z dachu śnieg bądź lód stwarza zagrożenie dla innych pojazdów oraz pieszych.

5 lutego około godziny 16:25 na drodze krajowej numer 65 policjanci gołdapskiej drogówki zauważyli pojazd, który był pokryty warstwą śniegu. Kierujący miał bardzo ograniczoną widoczność. Z uwagi na to, że pojazd w takim stanie zagrażał bezpieczeństwu w ruchu drogowym, mundurowi natychmiast go zatrzymali. Okazało się, że 83-letni kierujący osobowym oplem nie miał siły, aby usunąć zalegająca i zamarzniętą skorupę śnieżną na dachu. Zdecydował się na przemierzenie krótkiego odcinka drogi zaśnieżonym pojazdem. Policjanci pomogli mężczyźnie przy odśnieżaniu samochodu i zastosowali wobec niego pouczenie. Stróże prawa zwrócili uwagę, że nieodpowiednie utrzymanie pojazdu zagraża nie tylko osobie znajdującej się w pojeździe, ale również innym uczestnikom ruchu drogowego. Przypomnieli, że śnieg należy usunąć zarówno z dachu, maski, bagażnika, jak również z szyb oraz przednich i tylnych lamp.

Zgodnie z prawem o ruchu drogowym, za nieodpowiednie utrzymanie pojazdu i używanie go w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim, narażamy się na mandat w wysokości nawet 3000 złotych.

KPP w Gołdapi

 

Jesteśmy na Google News - obserwuj nas!