Samochód z imigrantami zatrzymany został dziś na drodze wojewódzkiej 651.

Po godzinie 6 litewski odpowiednik polskiego Centrum Powiadamia Ratunkowego poinformował polskie służby, że otrzymał zgłoszenie o pomoc z systemu ecall zainstalowanego w litewskim samochodzie jadącym drogą 651 od granicy województwa w kierunku Gołdapi. Mogło to oznaczać, że doszło do jakiegoś wypadku tego pojazdu. Wysłane zostały w tamtym kierunku służby ratunkowe, a także policja i straż graniczna. Z dalszych danych przekazanych przez stronę litewska wynikało, że volkswagen tiguan znajduje się jednak cały czas w ruchu.

Służby mundurowe zauważyły poszukiwany pojazd w tracie jazdy i podjęli czynności celem jego zatrzymania. Kierowca ostatecznie zatrzymał się, ale zbiegł do lasu. W pojeździe pozostało 4 pasażerów. Jak się okazało, byli to nielegalni imigranci z Iraku. Później udało się też zatrzymać łotewskiego kierowcę volkswagena.

Wszyscy trafili do Placówki Straży Granicznej w Gołdapi, którzy prowadzą dalsze czynności w tej sprawie.

System ecall jest ogólnoeuropejskim systemem szybkiego powiadamiania o wypadkach drogowych, który w założeniu jest jednym z rozwiązań mających zmniejszyć liczbę ofiar wypadków na europejskich drogach poprzez skrócenie czasu powiadamiania służb ratunkowych o kolizjach i wypadkach drogowych. Aktywowany może być w sposób automatyczny (po zadziałaniu czujników znajdujących się w aucie np. w momencie wybuchu poduszek powietrznych) lub ręczny po wciśnięciu przycisku „SOS” przez kierowcę lib pasażera. W obu sytuacjach moduł ecall łączy się telefonicznie z numerem alarmowym 112, a system przesyła do centrali niezbędne dane, w tym lokalizacyjne.

 

Jesteśmy na Google News - obserwuj nas!