Wczoraj gołdapscy policjanci przeprowadzili działania ph. NURD. To pierwsze litery zwrotu „niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Funkcjonariusze obserwowali zachowania kierowców w pobliżu i na przejściach dla pieszych, zwracali też uwagę na zachowanie pieszych i rowerzystów.

Skontrolowanych zostało 21 kierowców, z czego 14 przypadkach zostali ukarani mandatami. Policjanci stwierdzili też 2 wykroczenia, które popełnili piesi. W tym przypadku skończyło się na pouczeniach.

Kierowcy powinni pamiętać m.in. o tym, że nie wolno zatrzymywać lub parkować samochodów na przejściach dla pieszych oraz przejazdach dla rowerów, a także bezpośrednio przed nimi (w każdym przypadku) jak i za nimi (w przypadku gdy ruch odbywa się na drodze dwukierunkowej o dwóch pasach ruchu). Nie wolno też parkować samochodów na drogach dla pieszych i/lub rowerów. Po tegorocznej zmianie przepisów kierowcy zostali zobowiązani do ustępowania pierwszeństwa pieszym wchodzącym na przejście dla pieszych, a nie tylko tym, którzy się na nim znajdują.

Piesi powinni zaś pamiętać, że pierwszeństwo na przejściach dla pieszych nie oznacza dla nich nieśmiertelności. Chcąc przejść przez jezdnię, także po pasach, zawsze powinni obserwować, co się na niej dzieje, mieć wyobraźnię i zachować zdrowy rozsądek. Przepisy zabraniają im też "korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych".

 

Jesteśmy na Google News - obserwuj nas!