GOŁDAP. Pojawiła się nowa metoda wyłudzania pieniędzy. Tym razem oszuści pod lupę wzięli osoby sprzedające towar na platformach aukcyjnych. Sprzedajesz coś na portalu ogłoszeniowym? Uważaj. Oszuści wykorzystując karty i aplikacje płatnicze opracowali nowy sposób na czyszczenie kont. Zachowajmy szczególną ostrożność przy jakichkolwiek transakcjach finansowych.

Oszuści nie znają granic w swojej pomysłowości. Wymyślają kolejne, coraz to nowsze metody w celu wyłudzenia pieniędzy. Dlatego też policjanci ostrzegają, aby korzystając z internetu być czujnym i zachować szczególną ostrożność. Tym razem celem oszustów jest pozyskanie numeru karty kredytowej sprzedającego.

W ostatnim czasie dwie mieszkanki naszego miasta próbując sprzedać przedmioty na znanym serwisie ogłoszeniowym stały się ofiarami przestępstw. Kobiety były przekonane że korzystają z bezpiecznych przelewów w danym serwisie, w rzeczywistości znajdowały się na innej stronie, która łudzącą przypominała dany portal ogłoszeniowy.

Jak wyglądał schemat działania oszustów? Za każdym razem był taki sam. Po wystawieniu przedmiotu do sprzedającej zgłaszał się zainteresowany zakupem potencjalny klient (w rzeczywistości oszust). Osoba ta w rozmowie poza portalem (w komunikatorze WhatsApp) poinformowała sprzedającą, że chciałaby zapłacić poprzez serwis ogłoszeniowy i wyjaśniła na czym to polega, jednocześnie wysyłając link do serwisu płatności, w który trzeba było wejść i wypełnić formularz m. in. dane swojej karty płatniczej. Rzekomo po to, aby otrzymać na nią pieniądze za przedmiot z ogłoszenia.

Niczego nie podejrzewające gołdapianki weszły w link. Przekonane, że są na stronie serwisu, w którym wystawiły przedmiot, wykonywały krok po kroku wszystkie polecenia m. in. wpisywały dane wrażliwe dotyczące swojej karty płatniczej. W konsekwencji zamiast uzyskać pieniądze za sprzedane przedmioty, jedna z kobiet straciła z konta odpowiednią kwotę. Druga z kobiet dzięki czujności pracowników banku odzyskała pieniądze.

Jak nie dać się oszukać?

  • Nie korzystaj nigdy z linków, które przychodzą w wiadomościach.
  • Samodzielnie wpisuj adres internetowy strony danego serwisu ogłoszeniowego lub banku. Sprawdzaj zawsze, czy witryna jest bezpieczna.
  • Korzystając z kodów autoryzacyjnych przesłanych SMS-em przez bank lub inne instytucje sprawdzaj zawsze, czy zawiera polskie znaki
  • Podając dane karty bankowej zachowaj szczególną ostrożność.
  • Przed potwierdzeniem operacji zawsze sprawdź, czy zgadza się numer konta odbiorcy oraz kwota, jaką chcesz przelać - to może Cię uratować przed utratą pieniędzy.
  • Kupując i sprzedając w internecie zachowajmy czujność!

KPP w Gołdapi

 

Jesteśmy na Google News - obserwuj nas!