GOŁDAP. 19 lipca funkcjonariusz straży granicznej w czasie wolnym od służby zauważył dwie osoby płynące kajakiem po Jeziorze Gołdap. Turyści nie zważając na oznakowanie granicy państwowej wpłynęli na wody Federacji Rosyjskiej. Funkcjonariusz z Gołdapi natychmiast ruszył łódką za nimi, a o zdarzeniu poinformował kolegów z placówki. Na miejsce przybył patrol SG.

Mieszkaniec Poznania i jego koleżanka ze Świnoujścia przyznali, że widzieli słup graniczny oraz boje na jeziorze, ale nie zdawali sobie sprawy, że już są w Rosji. Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Gołdapi 24-letnich kajakarzy ukarali mandatami karnymi w wysokości po 100 złotych każdy.

SG przypomina, że na odcinku polsko-rosyjskim przekraczanie granicy państwowej może się odbywać tylko w miejscach do tego wyznaczonych tj. przez przejścia graniczne. Apeluje o zwracanie uwagi na tablice informacyjne i oznaczenia granicy państwa. Funkcjonariusze SG przestrzegają przed konsekwencjami karnymi w przypadku przekroczenia granicy państwa w miejscach do tego niewyznaczonych. Zachowania takie stanowią czyny karalne określone w Kodeksie karnym lub w Kodeksie wykroczeń. W zależności od okoliczności czynu, zagrożone są karą grzywny do 500 złotych bądź karą pozbawienia wolności do 3 lat. (WMOSG)

 

 


Wyszukiwarka

Loading