Szanowni Państwo, wiedziałem że żyje w dziwnym kraju pełnym sprzeczności i absurdów, ale to co się dzieje ostatnio to jedną wielka paranoja. Jako mieszkaniec naszej gminy jestem osobą drugiej kategorii, ponieważ mieszkam na wiosce, która została wykluczona z jakiegokolwiek transportu publicznego. Od kilku lat przez moją miejscowości Babki przestały kursować jakiekolwiek autobusy komunikacji publicznej, co doprowadziło do tego , że starsi mieszkańcy mojego sołectwa nie mają się czym dostać tak do lekarza, jak i do miasta celem zrobienia jakichkolwiek zakupów czy załatwienia spraw w gminie bądź w powiecie.

Jesteśmy komunikacyjna pustynią w 21 wieku. Zaraz ktoś powie, że macie samochody, można dojechać gdzie się chce, ale to nieprawda. Części starszych osób nie posiada samochodów i jest skazana na okolicznościowe wyjazdy ze znajomymi bądź wynajem sąsiadów, a to kosztuje. Sytuacje częściowo ratowały autobusy szkolne, którymi można było dostać się do Gołdapi, jednak obecnie z tego co mi wiadomo autobusy te nie mają już nawet miejsc dla uczniów szkół ponadpodstawowych, którzy chcą się dostać do szkoły w Gołdapi.

Na dzień dzisiejszy sytuacja uczniów szkół ponadpodstawowych w sołectwie Babki wygląda w sposób następujący:  uczeń wychodzi na przystanek mając nadzieję, że autobus szkolny będzie miał wolne miejsca i go zabierze. Ktoś zapyta: dlaczego ma nie zabrać? Odpowiedź jest prosta: gmina Gołdap ma obowiązek zapewnić dowóz do szkoły TYLKO UCZNIOM SZKÓŁ PODSTAWOWYCH, RESZTA NIE ICH PROBLEM. Jak kierowca nie ma miejsc to ucznia szkoły ponadpodstawowej nie zabierze i nikt mu nic nie zrobi.

Załużmy jednak, że nasz uczeń miał szczęście, wsiada, oczywiście płaci za bilet i jedzie.Ktoś powie: można kupić bilet miesięczny i bedzie ok. O nie moi drodzy, to byłoby zbyt proste. Rodzice, którzy chcieli kupić bilet dowiedzieli się, że biletu nie można kupić, bo już nie ma wolnych miejsc w autobusie. Ale jest dobrze, nasz uczeń szkoły ponadpodstawowej wsiadł do autobusu j dziarsko podąża do szkoły zgłębiać tajniki wiedzy. Po ośmiu lekcjach nasz żądny wiedzy uczeń opuszcza progi szkoły ok. godz. 15.00 i ma wielki problem, ponieważ autobus, który dowozi uczniów szkół podstawowy ostatni kurs na Babki ma ok. 14.30. I co ma zrobić nasz żądny wiedzy uczeń, jeśli rodzice akurat pracują na zmiany? Nic. DAWAJ WIESNIAKU Z KAMASZA DO 19-STEJ DOJDZIESZ DO DOMU.

Panowie i Panie rządzący naszą gminą i powiatem. To, że w ustawie jest zapisane, że gmina ma obowiązek zapewnić dowóz tylko uczniom szkół podstawowych nie znaczy, że ustawa zabrania gminie się tym zająć, Może czas porozmawiać z powiatem i wspólnie rozwiązać ten problem. My mieszkańcy wiosek również płacimy podatki i coś nam też się należy. Na dzień dzisiejszy jesteśmy komunikacyjną pustynią i cofnęliśmy się do dziewiętnastego wieku . Skoro stać gminę i powiat do dotowania obiektów użyteczności publicznej to myślę , że stać dopłacić do dowozu dzieci do szkół. Tym bardziej, że z tego co mi wiadomo taki sam problem ma większości mieszkańców wiosek.

sołtys sołectwa Babki Jacek Kizik


Szanowny Panie Burmistrzu.

My mieszkańcy wiosek zwracamy się do Pana z prośbą o dofinansowanie z funduszy gminnych dojazdu naszych dzieci do szkół. Szanowny Panie Burmistrzu. Po rozmowach z sołtysami i rodzicami wiem, że istnieje wielki problem z dowozem naszych dzieci z wiosek do szkół w Gołdapi i okolicach. Jako sołtys i podatnik tej gminy apeluje do Pana o wydzielenie środków finansowych w celu zapewnienia możliwości nauki naszym dzieciom. Wiem, że Pani Starosta Gołdapi robi wszystko, aby jakoś wybrnąć z tego problemu ale jako mieszkaniec tej gminy myślę, że w celu załatwienie tej sprawy można wznieść sie na wyżyny, zapomnieć o wzajemnych animozjach i różnicach zdań i wpólnie rozwiązać ten problem.

Z wyrazami szacunku,
sołtys sołectwa Babki Jacek Kizik.

PS. Zgoda buduje, niezgoda rujnuje.

 

 

Dodaj komentarz
Zanim dodasz komentarz, przeczytaj regulamin.
Złote zasady dobrego komentowania:
  • Komentarz powinien dotyczyć treści artykułu.
  • Komentarz nie musi być długi. Wystarczy, że napiszesz kilka szczerych, przemyślanych zdań.
  • Dobry komentarz powinien być konkretny. Komentarz typu „Super", „Extra" jest komentarzem, z którego nic nie wynika. Jest miły, ale nie zawiera konkretów. Jest ogólnym wrażeniem, ale nic nie wnosi do dyskusji.
  • Nic tak nie motywuje jak pochwała. Każdy ma swoje atuty, które warto docenić. Gdy chwalisz, wskaż konkretnie, co nam się podoba. To dodaje otuchy, a jednocześnie jest cenną wskazówką i pomocą w dalszej pracy.
  • Nie bój się pisać, że coś ci się nie podoba. Konstruktywna krytyka jest bardzo pomocna. Trzeba jednak trzymać się pewnych zasad. Dobry krytyczny komentarz to taki, w którym nie krytykujemy osób, tylko ich pracę.Krytykując czyjąś pracę nie ulegaj emocjom, nie używaj obraźliwych słów i zwrotów.
  • Przestrzegaj regulaminu dodawania komentarzy, bądź zawsze kulturalny – to podstawa.
  • Pisz takie komentarze, jakie sam chciałbyś otrzymywać!


Czytaj też:

Lipowa, 1 Maja i Jeziorowa do remontu

Powiat gołdapski złożył wniosek o dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład inwestycji polegającej na modernizacji ulic: 1 Maja, Lipowej i Jeziorowej w Gołdapi. Szacunkowa wartość inwestycji to 10 milionów złotych. Dotacja, jaką można uzyskać to 95%.

Więcej…

Delegacja z ambasady USA w Gołdapi

W ubiegłym tygodniu delegacja z ambasady USA była z wizytą w Placówce Straży Granicznej w Gołdapi.

Więcej…

Czy oddział dziecięcy wkrótce zostanie zamknięty?

Czy w gołdapskim szpitalu po oddziale wewnętrznym oddział dziecięcy będzie kolejnym, który zostanie zamknięty? Dużo na to wskazuje. Powodem jest znikome jego obłożenie i co za tym idzie duże straty finansowe, jakie co miesiąc generuje.

Więcej…

ETZT w gminie Banie Mazurskie

Gmina Banie Mazurskie po raz kolejny przystąpiła do organizacji kampanii na rzecz Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

Więcej…

Czas najwyższy posprzątać materiały wyborcze

Po każdych wyborach, czy to ogólnopolskich, czy lokalnych, część komitetów wyborczych ma problem z usunięciem swoich plakatów z przestrzeni publicznej. Po ostatnich wyborach uzupełniających do rady miejskiej w Gołdapi również.

Więcej…

Akcja krwiodawcza w Baniach Maz. - nowy termin

Ochotnicza Straż Pożarna w Surminach zaprasza do udziału w akcji krwiodawczej, która odbędzie się 23 września w Banku Spółdzielczym w Baniach Mazurskich.

Więcej…

Zaszczepiło się tylko kilka osób

Podczas gminnych dożynek w Baniach Mazurskich chętni mogli zaszczepić się przeciw covid-19. Większego zainteresowania jednak nie było.

Więcej…

Rowerzysta wydmuchał 1,8 promila

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Baniach Mazurskich zatrzymali pijanego rowerzystę. Mężczyzna wracał zygzakiem do domu. W kieszeniach wiózł jeszcze piwa i wódkę.

Więcej…

Najwięcej cudzoziemców nielegalnie pracowało na budowach

Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej od 1 stycznia do 31 sierpnia br. wszczęli blisko 140 kontroli legalności zatrudnienia cudzoziemców. Najwięcej, bo aż 33% pracowało nielegalnie w powiecie olsztyńskim, 16% w nidzickim, 14% w ełckim, po 8% w powiatach działdowskim i gołdapskim.

Więcej…

W Olecku powstanie nowa siedziba policji

Budynek odpowiadający wymaganiom lokalnej społeczności, poprawione warunki pracy i służby policjantów oraz zastosowane najnowsze rozwiązania technologiczne – to wszystko ma cechować nowy budynek Komendy Powiatowej Policji w Olecku. Wkład w jej powstanie mają gołdapianie: były komendant powiatowy policji w Olecku Andrzej Żyliński i obecny Jerzy Kuprewicz.

Więcej…

Kolejna marihuana ujawniona przez SG

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Dubeninkach ujawnili w powiecie suwalskim 25 krzaków konopi indyjskich.

Więcej…

Odpowie za kierowanie pod wpływem alkoholu

W sobotę po godzinie 19:30 policjanci interweniowali Siedlisku. Dyżurny gołdapskiej komendy policji po przyjęciu zgłoszenia od świadka, które dotyczyło nietrzeźwego kierowcy, natychmiast wysłał tam patrol ruchu drogowego.

Więcej…

Kolizja rowerzysty i samochodu na DW650

10 września około godziny 18:00 na drodze wojewódzkiej nr 650 w pobliżu Dąbrówki Polskiej doszło do kolizji roweru i samochodu osobowego.

Więcej…

Kolizja podczas cofania

Manewr cofania nie należy do łatwych, o czym przekonał się dziś jeden z gołdapskich kierowców.

Więcej…

Gołdapianie wywalczyli pięć punktowanych miejsc

Narodowy Dzień Tenisa Stołowego w województwie warmińsko-mazurskim obchodzono oficjalnie w Olsztynie, w hali Szkoły Podstawowej nr 7. Składał się w z dwóch zasadniczych części: pokazu i zawodów.

Więcej…

Siatkarzez z SP3 rywalizowali w mistrzostwach Polski

W dniach 25-28 sierpnia w Gliwicach odbył się 27 Wielki Finał Ogólnopolskich Mistrzostw w Minisiatkówce im. Marka Kisiela o Puchar Kinder Joy of moving 2021. W wytwornym gremium prominentów siatkówki znalazł się zespół „trójek” ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Gołdapi.

Więcej…

Siatkarska kariera zamiast komputera

W dniach 16-25 sierpnia zawodnicy Uczniowskiego Klubu Sportowego „Trójka” Gołdap przy Szkole Podstawowej nr 3 w Gołdapi uczestniczyli w siatkarskim obozie stacjonarnym pod hasłem „Siatkarska kariera zamiast komputera”.

Więcej…

Piłkarze na konsultacji do kadry województwa

Kacper Wiśniowski i Dominik Osiński już po raz drugi zostali zaproszeni przez Kamila Kozłowskiego (trenera kadry woj. warmińsko-mazurskiego rocznik 2008) na konsultację najlepszych zawodników z całego województwa, która odbyła się w Mrągowie.

Więcej…

VII Letni Bieg Jaćwingów na Nartorolkach

VII Letni Bieg Jaćwingów na Nartorolkach o Puchar Burmistrza Gołdapi odbył się dziś na ulicach Gołdapi. Seniorzy rywalizowali na dystansie 25,2km, juniorzy zaś na 8,4km.

Więcej…

Ultramaraton kolarski Wschód 2021

Wystartowali w Dwerniku (powiat bieszczadzki), meta znajduje się zaś w Gdańsku. Mowa o ultramaratonie kolarskim Wschód 2021. Jego trasa prowadzi przez Gołdap.

Więcej…

Akademia na obozie piłkarskim

Wzorem najlepszych szkółek piłkarskich w Polsce, w wakacje zorganizowaliśmy kolejny piłkarski obóz sportowy. Dzieci uczęszczające na zajęcia do Akademii Piłkarskiej 2017 Gołdap w tym roku wyjechały do Jastrzębiej Góry w woj. pomorskim.

Więcej…