LISTY CZYTELNIKÓW. Kilka dni temu napisała do mnie pani Maria Rehorowska, dzisiaj już 87 letnia mieszkanka Rozwadowa, która była jedną z organizatorek zjazdów internowanych w Gołdapi kobiet.

Wzruszyła mnie tym listem, tym bardziej, że zawsze w kontaktach z Nią i innymi internowanymi, wszystkie panie podkreślały nadzwyczajną życzliwość z jaką się spotykały od mieszkańców Gołdapi. I to nie tylko wtedy, kiedy przyjeżdżały tu na zjazdy, których miałem honor być współorganizatorem. Szczególną życzliwość pamiętają z okresu internowania.

Zawsze podkreślały wyjątkową rolę jaką odegrał w tym czasie ksiądz prałat Aleksander Smędzik. Nazywały się jego Gołdapiankami.

Szczególnym wydarzeniem był gościnny występ Teatru Dramatycznego imienia Jerzego Szaniawskiego w Płocku sztuki „Trzynasty Dwunasty” autorstwa jednej z internowanych Grażyny Przybylskiej Wendt. Szczególnym ze względu na miejsce wystawienia – sanatorium „Wital” w Gołdapi, które w stanie wojennym było ośrodkiem internowania kobiet.

Pani Maria zasugerowała, by opublikować Jej krótki list. Dlatego zwracam się z prośbą o publikację mojego i pani Marii listu oraz zdjęć ze zjazdu z 2007 roku. Tym bardziej, że podziękowanie adresowane do mnie traktuję jako podziękowanie dla Gołdapi i gołdapian

Załączam list pani Marii oraz garść zdjęć z jednego ze zjazdów z 2007 roku. Jednym z jego gości był Jerzy Buzek, były Premier i późniejszy Przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Był również poseł, późniejszy wiceminister Jarosław Zieliński, przedstawiciele władz „Solidarności” z Gdańska i regionu. Byli przedstawiciele władz rządowych i samorządowych oraz mieszkańcy Gołdapi.

Pozdrawiam i pozostaję z szacunkiem

Marek Aleksander Miros

Dzień dobry, Panie Marku!

 

Dnia 29 kwietnia b.r. minie 39 lat od czasu kiedy wraz z 59 koleżankami opuściłyśmy znany Panu niewolniczy ośrodek odosobnienia dla kobiecej opozycji antykomunistycznej spod sztandarów "Solidarności". Chociaż od tamtego czasu bardzo dużo wody upłynęło w polskiej Wiśle, to w myśl przysłowia, że " lepiej późno niż wcale", z tej rocznicowej okazji pragnę bardzo gorąco w imieniu własnym i moich ok. 400 koleżanek przesłać Panu nasze pozdrowienia oraz złożyć jak najserdeczniejsze podziękowania za uznanie dla naszej walki oraz za wiele dobra uczynionego dla nas i dla sprawy Polski, dobra szczególnie materialnego, które zaowocowało naszymi aż sześcioma w Gołdapi kosztownymi zjazdami.

 

Dzięki tym zjazdom zostało stworzone pole ku ogólnemu poznawaniu się między nami, poznaniu przez nas fragmentów pięknej Ziemi Warmińsko-Mazurskiej, okazji do podziękowania gołdapianom za słuszne solidaryzowanie się z nami podczas internowania oraz, co nie jest bez znaczenia dla historii "Solidarności" i Polski, różnego gatunku  publikacjami, "Parkiem Internowanych", ryngrafem maryjno- dziękczynnym i głazem z tablicą pt." Nagrodą jest wolna Polska". Są tam też liczne nasze "cegiełki" w potężnych murach historycznej Konkatedry oraz na niej zamieszczona tablica pamiątkowa wieszcząca, że ważną rolę historii "Solidarności" w ogóle odegrał gołdapski duchowny, dla nas niezapomniany, ówczesny ks. prałat Aleksander Smędzik.

 

…Dzisiaj jeszcze raz dziękuję Panu za wielką sprawę uczynioną dla nas, dla "Solidarności" i dla naszej Ojczyzny! Pozdrawiam wszystkich pańskich Współpracowników w dziele zjazdowym z panem Jarosławem Słomą na czele.

 

Po czterysta kroć wdzięczna Maria Rehorowska


 

 


Czytaj też:

Koncert laureatów konkursu piosenki

GOŁDAP. Wolontariusze Europejskiego Korpusu Solidarności - organizatorzy Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej, zapraszają wszystkich uczestników festiwalu oraz amatorów piosenek turystycznych i zabaw harcerskich na koncert laureatów.

Więcej…

Apple fotografuje ulice Gołdapi

GOŁDAP. Dziś na ulicach Gołdapi spotkać można samochód Apple z zamontowanym na dachu modułem fotograficznym. Amerykańska firma gromadzi dane do funkcji Map Apple o nazwie Rozejrzyj się, odpowiednika google’owej usługi Street View czyli widoku w 360 stopniach różnych miast i lokalizacji.

Więcej…

Zmiana organizacji ruchu nie na rękę firmom

GOŁDAP. W ostatnim czasie zmieniła się organizacja ruchu na ul. Granicznej. Na kilkudziesięciometrowym odcinku wprowadzony został zakaz ruchu pojazdów (znak B-1 z tabliczką „nie dotyczy służb i pracowników przejścia granicznego”). Ta zmiana znacznie utrudniła życie firmom mieszczącym się przy ul. Granicznej.

Więcej…

Życzenia dla Biblioteki Publicznej w Gołdapi

GOŁDAP. W związku z przypadającym jubileuszem powstania biblioteki, zorganizowany został konkurs pod hasłem „Życzenia dla Biblioteki Publicznej w Gołdapi z okazji 75. rocznicy jej powstania”. Wpłynęły 33 zgłoszenia w trzech kategoriach wiekowych.

Więcej…

Czerwcowe nowości w wypożyczalni dla dzieci

GOŁDAP. Biblioteka Publiczna w Gołdapi powiększyła swoje zbiory o nowe książki, które można wypożyczyć w wypożyczalni dla dzieci.

Więcej…

Tężnie, pijalnia wód - rozmowa z Jarosławem Dzienisem

GOŁDAP. Czy epidemia odbiła się na ilości osób odwiedzających strefę uzdrowiskową w Gołdapi? Czym jest zakład przyrodoleczniczy funkcjonujący od wielu lat w strukturze z PWiK i czy ma coś wspólnego nowo budowanym zakładem przez gminę? Czy tężnie potrzebują już remontu? Czy PWiK pozwoli grillować w strefie uzdrowiskowej? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z prezesem PWiK Jarosławem Dzienisem, w której odpowiada on na te i inne pytania.

Więcej…

Nagroda Starosty Gołdapskiego - poznaj kandydatów

GOŁDAP. Starostwo Powiatowe w Gołdapi pozytywnie zweryfikowało pod kątem formalnym złożone wnioski o przyznanie tegorocznej Nagrody Starosty Gołdapskiego oraz podało dane zgłoszonych osób i firm.

Więcej…

Kolizyjna środa

GMINA GOŁDAP. Do trzech zdarzeń drogowych doszło wczoraj na terenie gminy Gołdap. We wszystkich przyczyną była nieuwaga kierowców i nieprawidłowe manewry cofania. Policjanci apelują o ostrożna i rozważną jazdę.

Więcej…

Podsumowanie kontroli legalności zatrudnienia

WOJ. WARMIŃSKO-MAZURSKIE. Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej od początku roku ujawnili nieprawidłowości w zatrudnieniu 91 cudzoziemców. To bilans kontroli legalności zatrudnienia prowadzonych na Warmii i Mazurach.

Więcej…

Policyjne podsumowanie długiego weekendu

POWIAT GOŁDAPSKI. Zakończył się długi weekend związany ze świętem Bożego Ciała. Gołdapscy funkcjonariusze policji dbali o bezpieczeństwo mieszkańców powiatu jak również turystów przemieszczających się przez nasz powiat. Bilans świątecznego weekendu to 4 kolizje i jeden nietrzeźwy kierujący.

Więcej…

Na jeziorze wywróciła się żaglówka

GOŁDAP. Do wywrócenia się żaglówki doszło dziś w południe na Jeziorze Gołdap. Do wody wpadły 3 osoby (w tym dziecko) oraz pies.

Więcej…

Pożar w bloku, ewakuowano mieszkańców

GOŁDAP. O 8:28 dyżurny straży otrzymał dziś informację po pożarze w bloku przy ul. Armii Krajowej w Gołdapi. Okazało się, że palił się jeden z boksów w piwnicy. W związku z dużym zadymieniem zapadła decyzja o ewakuacji mieszkańców budynku.

Więcej…

Pożar torfowiska w Bałupianach

BAŁUPIANY. 3 czerwca około godziny 15:30 dyżurny straży pożarnej otrzymał zgłoszenie o pożarze torfowiska w Bałupianach. Na miejscu okazało się, że pali się torfowisko z korzeniami drzew oraz składowany podczas suszenia torf.

Więcej…

Część zwierząt nie przeżyło pożaru

BRONISZE. Do pożaru doszło dziś w południe w Broniszach. Płonął budynek gospodarczy ze zwierzętami w środku i wiata. Niestety, część zwierząt nie przeżyło zdarzenia.

Więcej…

Mistrzostwa Polski w pływaniu w płetwach

GLIWICE. W dniach 5 i 6 czerwca w Gliwicach siedmioosobowa grupa gołdapskich pływaków pod opieką trenera Adama Kozłowskiego walczyła o najwyższe lokaty w kraju w mistrzostwach Polski w pływaniu w płetwach. Wicemistrzynią Polski na dystansie 200m. została Laura Kozłowska.

Więcej…

Minisiatkówka z okazji Dnia Dziecka

GOŁDAP. Z okazji Dnia Dziecka 1 czerwca w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Gołdapi odbył się VII Turniej Siatkarskich „Dwójek” Chłopców (rocz. 2010 i mł.) o Puchar Prezesa Uczniowskiego Klubu Sportowego „Trójka” Gołdap.

Więcej…

Dzieci z Rominty dostały piłki

GOŁDAP. 1 czerwca Akademię Piłkarską MKS Rominta Gołdap odwiedzili właściciele Zakładu Ogólnobudowlanego S.C. Słowikowscy, którzy podarowali z okazji Dnia Dziecka 33 piłki.

Więcej…

Dzień Dziecka na sportowo w SP3

GOŁDAP. Z okazji Dnia Dziecka na boisku szkolnym został zorganizowany został turniej piłki nożnej chłopców o puchar dyrektora szkoły. Rozgrywki odbyły się w dwóch kategoriach.

Więcej…

Zawody tenisowe w Giżycku

GIŻYCKO. 22 maja w Giżycku odbyły się Mistrzostwa Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Tenisie Stołowym w kategoriach skrzat i żak oraz eliminacje do mistrzostw Polski w kategorii żak. W zawodach wzięły udział dwie gołdapianki. 

Więcej…

Przywieźli z Giżycka 46 medali

GIŻYCKO. W dniach 29 i 30 maja zawodnicy MUKS Piorun Gołdap wystartowali w zawodach pływackich w Giżycku. Dla starszych zawodników był to sprawdzian po długiej przerwie, natomiast dla nowych, młodych był to debiut w zawodach.

Więcej…

Tenisowe mistrzostwa województwa w Ostródzie

OSTRÓDA. Gołdapianin Dominik Święcki (UKS Gołdap Zdrój / LO) został wicemistrzem województwa w tenisie stołowym w grze deblowej.

Więcej…