LISTY CZYTELNIKÓW. Wszyscy stajemy przed faktem, że segregacja śmieci musi być i wkrótce będzie, czy nam się to podoba, czy nie. Osobiście jestem całym sercem „za”, i jako mieszkanka domu jednorodzinnego nie widzę tu żadnego problemu. Zastanawiałam się jak segregacja będzie wyglądała w blokach. Czy wszyscy mieszkańcy będą tak zdyscyplinowani, aby wrzucać tam, gdzie należy?

Ostatnio usłyszałam pogłoski- być może to żart, że będą specjalne patrole, ludzie wyznaczeni do kontroli śmieci przy śmietnikach i wyznaczone godziny wyrzucania. ALTERNATYWY 4 ? To chyba , rzeczywiście był żart, ale jeśli nie, to dlatego, że znamy siebie, jako społeczeństwo i wiemy, że wiele lat upłynie zanim zrozumiemy, że segregując śmieci, ratujemy własny gatunek, cywilizację, planetę. I musimy to robić wszyscy BO TAK TRZEBA , a nie „bo będzie taniej”. Skoro jednak potrzebujemy zachęty i motywacji, by butelkę wrzucić do butelek, a papier do papieru, to może by zachęcić społeczeństwo.

W minione wakacje przebywając za granicą stałam jak urzeczona przed butelkomatem w supermarkecie. Ludzie z chęcią ustawiali się w kolejkę z workami wypchanymi plastikowymi butelkami. My – „ludzie cywilizowani” kojarzymy takie sytuacje z menelami i patologią, która próbuje zarobić parę groszy. BŁĄD! Zwyczajni zjadacze chleba, miejscowi i turyści pozbywali się plastiku przed wejściem po zakupy do marketu. Przy okazji dostawali od automatu bilecik zniżkowy na zakupy. Super sprawa! W tym mieście w żadnym koszu na śmieci nie było widać plastikowych butelek. Mamy już takie butelkomaty może ze trzy w kraju. Słyszałam, że w Krakowie i gdzieś jeszcze w dużym mieście. Wiadomo, że zapewne nie jest to tania maszyna, ale za to jaka sława się za nią niesie na Polskę całą. Więc może WŁODARZE NASI, zróbmy coś i zafundujmy sobie taki automat. TO DOPIERO BĘDZIE PROMOCJA GOŁDAPI I REGIONU. Jeżeli brak funduszy, to może np. odpuścić jeden pokaz fajerwerków w Nowy Rok albo coś podobnego. Myślę, że wyrażam opinię wielu mieszkańców. Jeśli ktoś widzi minusy takiego pomysłu - proszę o podanie rzeczowych argumentów.

Zwolenniczka sensownej segregacji

(imię i nazwisko do wiadomości redakcji)

 

Jesteśmy na Google News - obserwuj nas!

 

 

Dodaj komentarz
Zanim dodasz komentarz, przeczytaj regulamin.
Złote zasady dobrego komentowania:
  • Komentarz powinien dotyczyć treści artykułu.
  • Komentarz nie musi być długi. Wystarczy, że napiszesz kilka szczerych, przemyślanych zdań.
  • Dobry komentarz powinien być konkretny. Komentarz typu „Super", „Extra" jest komentarzem, z którego nic nie wynika. Jest miły, ale nie zawiera konkretów. Jest ogólnym wrażeniem, ale nic nie wnosi do dyskusji.
  • Nic tak nie motywuje jak pochwała. Każdy ma swoje atuty, które warto docenić. Gdy chwalisz, wskaż konkretnie, co nam się podoba. To dodaje otuchy, a jednocześnie jest cenną wskazówką i pomocą w dalszej pracy.
  • Nie bój się pisać, że coś ci się nie podoba. Konstruktywna krytyka jest bardzo pomocna. Trzeba jednak trzymać się pewnych zasad. Dobry krytyczny komentarz to taki, w którym nie krytykujemy osób, tylko ich pracę.Krytykując czyjąś pracę nie ulegaj emocjom, nie używaj obraźliwych słów i zwrotów.
  • Przestrzegaj regulaminu dodawania komentarzy, bądź zawsze kulturalny – to podstawa.
  • Pisz takie komentarze, jakie sam chciałbyś otrzymywać!