Loading


LISTY CZYTELNIKÓW. Szanowni Państwo. W ostatni czasie z inicjatywy części mieszkańców odbyło się w urzędzie miejskim w Gołdapi spotkanie na temat planowanej modernizacji drogi nr 651.

Uważam, że dobrze, iż się odbyło. Część mieszkańców żywi bowiem obawy przed wpuszczeniem na Podlasie dużego ruchu ciężarowego. I dobrze, że bronią swoich interesów.

Zrobiłem błąd, ponieważ próbowałem wystąpić z argumentami, które mogłyby te obawy rozwiać albo chociaż zracjonalizować. Nie ukrywam, że jestem zwolennikiem modernizacji tej drogi. Nie skarżę się, bo to mój błąd. W atmosferze pewnego wiecu prawda czasami musi ustąpić przed emocjami. Nie mam o to żalu. Każdy się wypowiada jak umie.

N.p. niegrzecznie panowie Pasiuk i Tobolski. Są na szczęście inne formy dotarcia do mieszkańców z argumentami. Argumentami, które można podzielić, bądź z nimi dyskutować. Można je również próbować zakrzyczeć. Wybrałem tę drogę komunikacji. Jeśli Państwo będą mieli kontrargumenty, jestem gotów do dyskusji. Nie uzurpuję sobie prawa do racji. Ale do przestawiania swoich poglądów w tak ważnej dla mieszkańców sprawie jak najbardziej.

Jakie są fakty:

1) Droga nr 651 ma być modernizowana na odcinku obwodnica Gołdapi poprzez Gumbińską, Zatorową, krótki odcinek 1 Maja między Świerkowa i Kolejową i dalej do granicy województwa poprzez Dubeninki, Żytkiejmy aż do trójstyku.

2) Czy sama modernizacja tego odcinka spowoduje duże, uciążliwe obciążenie mieszkańców przy nich mieszkających ruchem TIR ów? Poniżej informacje, które pozwolą Państwu na wyrobienie sobie własnego zdania.

3) Na podlaskim odcinku drogi nr 651 między Szypliszkami a Rutka Tartak istnieje ograniczenie dla ruchu powyżej 10 ton. Zatem pojazdy o ciężarze powyżej 10 ton nie mogą ta droga się przemieszczać.
Aby dotrzeć z Litwy przez Budzisko na północ województwa warmińsko mazurskiego n.p. do Skandawy najkrótszą trasą, TIRY muszą jechać przez Suwałki, Filipów, Kowale Oleckie i dalej przez Pogorzel. I tu są dwie możliwości: albo kiepską drogą na Grabowo, albo co logiczne na Gołdap
A co w Gołdapi?
Ze względu na zakaz wjazdu do miasta i krótszą drogę - poprzez odcinek obwodnicy do skrzyżowania z Wojska Polskiego i później drogą 650 na Grabowo, Banie Mazurskie itp.
I tak ten ruch faktycznie wygląda. W żaden sposób nie jest zagrożone Podlasie.

4) Czy podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich ma w realnej perspektywie inwestycje na drodze 651?
- nie ma
Czy są planowane remonty?
-są na czterech odcinkach między Szypliszkami i Sejnami, a więc nie na odcinku, którego „się obawiamy”

5) Aby udrożnić dla dużego ruchu ciężarowego odcinek Szypliszki – Rutka Tartak potrzebna byłaby duża modernizacja tego odcinka. Nie ma takich planów, ani takich pieniędzy

6) Zatem ruch ciężarowy TIRów z Litwy poprzez wschodnią część Gołdapi nam nie grozi, bo TIRy musiałyby nadkładać drogi, co ze względów ekonomicznych jest nieracjonalne

7) Mamy zatem w zapasie jeszcze wiele lat, by starać się o tzw obwodnicę południowo wschodnią Gołdapi.

8) Ludzie zwiedzeni fałszywymi informacjami boją się dużego ruchu ciężarowego przez Podlasie.
Ludziom nie można kłamać. Nie można, tak jak to określił prominentny funkcjonariusz gołdapskiego samorządu, w roku wyborczym mówić ludziom to co chcą usłyszeć. Tak postępują tchórze. Ludzie muszą znać prawdę.

9) A prawda jest następująca:

a) po wielu latach starań mamy niepowtarzalną szansę na modernizację drogi nr 651 z Gołdapi do granicy województwa, a więc do Bolci

b) co więcej, za pieniądze marszałka mamy modernizację części ulicy Gumbińskiej na odcinku od obwodnicy do Zatorowej oraz budowę nowej utwardzonej Zatorowej z rondem przy skrzyżowaniu ze Świerkową i modernizacją odcinka Świerkowa – Kolejowa

c) dzięki tym inwestycjom znacznie poprawi się jakość i bezpieczeństwo podróżowania tzw trasą północną, a zagrożenie dużym ruchem towarowym jest żadne

d) załóżmy, że np. za 5 czy 6 lat samorząd województwa podlaskiego wpadnie na zły pomysł modernizacji odcinaka Szypliszki – Rutka Tartak tak by podnieść jej parametry do ciężkiego ruchu towarowego. Na najbliższe lata takich planów nie ma, a pieniądze są już rozdysponowane. W takim przypadku mamy minimum 8 – 10 lat na przygotowanie się na taka alternatywę

e) i w tym kontekście starania o budowę tzw obwodnicy południowo wschodniej Gołdapi nabiera cech realności. Mamienie bowiem ludzi, że taki odcinek może powstać w ciągu dwóch – trzech lat to niepoważne traktowanie mieszkańców.

Ani Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, ani Zarząd Dróg Wojewódzkich nie mają żadnych, powtarzam żadnych planów na budowę tego odcinka. Tym bardziej, ze nie mają tytułu prawnego, bo nie jest to szlak ani drogi krajowej, ani wojewódzkiej. W związku z tym nie ma żadnych podstaw, by asygnować jakiekolwiek pieniądze na chociażby wstępną koncepcję.
Tego zadania musiałby się podjąć samorząd gminy (wstępne wytyczenie szlaku, oszacowanie kosztów wykupu, kosztów koncepcji, raportu oddziaływania na środowisko, projektu, wreszcie samej inwestycji).
Według mojej wiedzy, może bardziej intuicji cała procedura łącznie z budową tego odcinka to około 8 lat.

10) Jakie z tego wnioski:

a) Ludzi należy ostrzegać, ale przedstawiając im prawdziwe dane, a nie wyolbrzymione zagrożenia
b) Jeśli jest szansa na pieniądze zewnętrzne (100 mln zł.) i radykalną poprawę kolejnego odcinka drogi w naszej gminie, mieście i powiecie, to blokowanie tego jest działaniem przeciw mieszkańcom. Krzyk to nie argument. Krzyk to brak argumentów. Brak odpowiedzialności za konsekwencje to działanie przeciw mieszkańcom, nawet jeśli chwilowo uzyskuje się poklask zdenerwowanych i wprowadzanych w błąd ludzi
c) Trzeba działać, tak by wykorzystać realną perspektywę około ośmiu lat, by skutecznie starać się zabezpieczyć przed ewentualnym zamiarem modernizacji drogi Szypliszki – Rutka Tartak. A takim działaniem jest zainicjowanie starań o budowę południowo wschodniego odcinka drogi łączącej drogę krajowa nr 65 (Olecko – Gołdap) z drogą wojewódzką nr 651 (Gołdap - Żytkiejmy i dalej do trójstyku)
Tylko nie wolno kłamać, by przypodobać się wyborcom, że zrobi to za nas marszałek czy Zarząd Dróg Wojewódzkich. Pierwszy etap to działania gminy, a później cierpliwy lobbing, tak by zdążyć przed zdjęciem ograniczenia na drodze Szypliszki - Rutka Tartak. Mamy na to wystraczającą ilość czasu

d) I jeszcze jedno. Modernizacja drogi 651 w tym ulicy Zatorowej nijak się ma do statusu uzdrowiska. Status uzdrowiska w żaden sposób nie jest zagrożony. A na pewno nie modernizacją drogi. Ci którzy posługują się tego typu argumentem po prostu kłamią

Szanowni Państwo. Proszę potraktować te argumenty jako głos w dyskusji. Ważnej dyskusji. Do kontrargumentów chętnie się odniosę. Albo je przyjmę.

Z wyrazami szacunku
Marek Aleksander Miros

 

 

Komentarze  

~Czytelnik
-29
(38/67)
# ~Czytelnik
2018-04-24 21:01, IP: 178.8.124.*
Pana kadencja dawno się zakonczyla a jak widzę kolejny post z Pana podpisem to aż się niedobrze robi
Zgłoś komentarz
~kuba
+37
(64/27)
# ~kuba
2018-04-24 22:14, IP: 89.229.199.*
To, że czyjaś "kadencja dawno się zakończyła" nie oznacza, że ten ktoś nie ma prawa głosu. Ma tyle samo praw ile masz Ty - piszący powyższy post. Mi natomiast robi się niedobrze kiedy czytam posty o treści podobnej jak ten powyższy od takich ludzi jak "Czytelnik". Jakim prawem ograniczasz czyjeś prawo do wypowiedzi "Czytelniku"?
Zgłoś komentarz
~Andrzej
-36
(25/61)
# ~Andrzej
2018-04-24 22:18, IP: 213.25.129.*
Co za bzdury. Człowiek odleciał do innej galaktyki. Jeżeli powstanie droga o parametrach 8 ton na oś. czyli zestaw tir o wadze 40 ton i będzie miał cztery (4) zakręty 90 stopni, to współczuję tym, co będą wdychać te spaliny. Bardzo polepszy się i tak brudne gołdapskie powietrze. Tir ruszając spala powyżej 100 litrów ropy na 100 km. Ponadto bajeczki tego typu, że tiry nie będą jechały przez Gołdap przez najbliższe 8 – 10 lat, to bzdura. Nikt nie zabroni wjechać. Takie odsunięcie w czasie ruchu nic nie zmienia. Jeżeli jest droga to tiry jadą i basta. Panie Miros. Mogę powiedzieć jedno. Te bzdury opowiadaj pan w przedszkolu a nie mieszkańcom. Chyba czas powiadomić już niezależne media, żeby zaczęły sprawdzać wszelkie działania władz gołdapskich.
Zgłoś komentarz
~Nie jestem robotem
+19
(36/17)
# ~Nie jestem robotem
2018-04-25 02:04, IP: 109.158.14.*
Ale pieprzysz, samozwańczy czekisto. Dobrze, że wkrótce wybory samorządowe, a wtedy polecisz na zbity pysk, pieniaczu.
Zgłoś komentarz
~Paweł
+43
(50/7)
# ~Paweł
2018-04-24 23:06, IP: 46.112.18.*
Wyobrażmy sobie, ze zostanie wyremontowana droga z Gołdapi przez Mażucie, Rogale i do Bań Mazurskich. Kto by jezdził tą drogą zamiest na Grabowo Boćwinka.?
Tu też nie ruszą TIRy, bo to nie po drodze nie wspominając o zakazie 10t (DOPUSZCZALNEJ MASY CAŁKOWITEJ POJAZDU). Ludzie włączcie rozsądne myślenie i myślcie o przyszłości i rozwoju a nie sugerujecie sie dawną nienawiścią i zawistnością, to nie droga Marka M czy Andzrzeja C, to kolejna dobra droga w naszej gminie i powiecie. Załamka. ;(
Zgłoś komentarz
~Młody
-30
(26/56)
# ~Młody
2018-04-24 23:50, IP: 37.47.181.*
Kto to jest Marek Miros ?

Czy to ten który pieniądze z naszej gminnej kasy rozdawał swoim koleżkom z Warszawy ?
Zgłoś komentarz
~Wojtulo
+24
(40/16)
# ~Wojtulo
2018-04-25 09:20, IP: 94.254.138.*
Wszystkim "Młodym" i jemu podobnym polecam komentarz "Pawła". Pienicie się, piszecie bzdury, nie macie zielonego pojęcia sycząc nienawiścią. Nie musi Wam podobać się Marek Miros, ale opamiętajcie się!!!!
Zgłoś komentarz
~Zbyszek Świtkiewicz
+23
(27/4)
# ~Zbyszek Świtkiewicz
2018-04-25 14:12, IP: 94.254.226.*
Cytuję ~Wojtulo:
Wszystkim "Młodym" i jemu podobnym polecam komentarz "Pawła". Pienicie się, piszecie bzdury, nie macie zielonego pojęcia sycząc nienawiścią. Nie musi Wam podobać się Marek Miros, ale opamiętajcie się!!!!

Tak to jest, gdy najpierw ludzkość uporała się z analfabetyzmem, a następnie internet "trafił pod strzechy". Pisać każdy może - mądrzej, głupiej lub jeszcze gorzej...
Zgłoś komentarz
~fakturyzbialej
-4
(4/8)
# ~fakturyzbialej
2018-04-26 14:12, IP: 176.221.123.*
Podoba się lub nie. Faktem jest że latami balowali za naszę, nabijając tysięczne rachunki w Białej na koszt podatnika. Co zrobili to zrobili, co nachapali to ich. Skończylo się i trzeba zejść ze sceny bo aktualnie zachowuje się jak dziecko któremu zabrano zabawke i zamiast pomagać doświadczeniem to tylko wszystko utrudniają
Zgłoś komentarz
~QWERTY
-23
(12/35)
# ~QWERTY
2018-04-25 12:22, IP: 46.171.45.*
mam takie wrażenie że ktoś wam te pozytywne łapki nabija. Pewnie sam zainteresowany. To hejt się nazywa.
Zgłoś komentarz
~bozena
+2
(16/14)
# ~bozena
2018-04-25 14:53, IP: 213.25.129.*
droga 651 jto historyczna chwila dla nas ,mieszkancow ??????Dowiadujemy sie o tym w kwietniu 2018 r jak geodeci wbijali rozowe paliki na naszych posesjach,dowiedzielismy sie od nich ,ze zle mamy wytyczone dzialki bo kiedys robiono to tasma a teraz satelitarnie :-) Ile metrow od zabudowan beda jachaly Tiry?? Na pytanie o halas ,spaliny, Zarzad Drog Wojewodzkich w Olsztynie informuje droga nr 651 bedzie miala wzmocniona konstrukcje co wplynie w znacznym stopniu na zmniejszenie drgan oraz mniejszy halas dla mieszkancow.A po co to Panie Miros jak Tiry tu nie pojada???Powiedzial Pan ,ze w Bocwince mieszka Pan spokojnie,i my na podlasiu tez chcemy,prosze nas zrozumiec,perspektywa, ze moze nie teraz a za 8 lat Tiry pojada ,tez budzi w nas niepokoj,co zostawimy naszym dzieciom,wnukom,nasz dorobek zycia ,domy rozwala sie a nasze pluca zaatakuje rak,astma.Czy tego chce Pan dla nas?? Ulica 1 Maja dzieci ida do szkoly,mieszkancy biegaja po zdrowie,,mamy ulice Spacerowa nad zalewem..100 milionow na przebudowe drogi to kusi,ale zycie ludzkie jest cenniejsze,przyroda rowniez, A ustawa z dnia 28 lipca 2005 r mowi o lecznictwie uzdrowiskowym,uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz gminach uzdrowiskowych.Gmina Goldap posiada status obszaru ochrony uzdrowiskowej. Jeden z punktow tej ustawy dotyczy"ochrona warunkow naturalnych uzdrowiska lub obszaru ochrony uzdrowiskowej oraz spelnienia wymagan w zakresie dopuszczalnych norm zanieczyszczen powietrza ,natezenia halasu" Czy nadal po modernizacji drogi nr 651 bedziemy spelniac warunki ustawy z dnia 28 lipca 2005 .r?????? Pieknie mowi sie modernizacja a przeciez trzeba mieszkancom powiedziec wprost, to modernizacja w zwiazku z dopuszczeniem Tirow do ruchu,nic dla dobra ludzi ...
Zgłoś komentarz
~ja
-1
(19/20)
# ~ja
2018-04-25 18:48, IP: 83.9.154.*
Najlepszą forma obrony jest atak. Atakuje Pan Miros stosując krytykę działań i wypowiedzi Gołdapian, wskazujących wady rozwiązania, za jakim On lobbował. Pan Miros wraz ze Starostą uznawali za swój sukces ujęcie ul. Zatorowej w projekcie remontu drogi 651. Ten list otwarty to jest właśnie krzyk rozpaczy tych dwóch Panów, bo jak teraz z tego wyłgać się i wybrnąć. Mamy klincz. Na 100%: ciąg drogi651nigdy nie powinien obejmo-wać ulic w Gołdapi, by żaden TIR po nich nie krą- żył. Za 8 lat to Pan Miros będzie odpoczywał, jako emeryt w bujanym fotelu, gdzieś tam daleko od Zatorowej i nie będzie zabiegał o obwodnicę, a Pan Starosta będzie gwizdał na gołąbki. Jaka jest gwarancja, że będą pieniądze na drogi? Ci Panowie mają więc wielki problem, jak wycofać się z poprzednich uzgodnień i stąd ta rozprawka. Gdzie jest stanowisko Starosty w tej sprawie? Czemu Pan Miros wciąż gra pierwsze skrzypce?
Zgłoś komentarz
~xyz
# ~xyz
2018-04-25 20:17, IP: 89.68.135.*
Nic dodać ,nic ująć . Trafna ocena obecnej sytuacji. Oby się mieszkańcy Gołdapi nie obudzili z ręką w ....
Zgłoś komentarz
~tomek
+1
(12/11)
# ~tomek
2018-04-25 20:39, IP: 89.229.192.*
Drogi ~`ja a ilu jest mieszkańców przy ulicy Zatorowej ? jeden budynek mieszkalny i podejrzewam że wolał by jeździć nową drogą asfaltową lub betonową niż po dziurawej polnej drodze
Zgłoś komentarz
~xxx
-2
(0/2)
# ~xxx
2018-04-27 15:54, IP: 83.31.143.*
Zmodernizowana droga dla TIRów nie kończyłaby się na Zatorowej, gdzie jest (może) jeden budynek mieszkalny.
Biegłaby ul. 1. Maja, Kolejową i Suwalską, gdzie jest wiele domów, w których mieszkają ludzie.
Oczywiście Tobie to nie przeszkadza, bo pewnie mieszkasz daleko od tych terenów, może nawet nie w Gołdapi.

"jeden budynek mieszkalny i podejrzewam że wolał by jeździć nową drogą asfaltową..." - budynki mieszkalne nie jeżdżą drogami asfaltowymi ani żadnymi innymi.
Postaraj się forumułować myśli bardziej logicznie.
Zgłoś komentarz
~Andrzej
# ~Andrzej
2018-04-25 20:33, IP: 188.146.226.*
Dlaczego wszyscy wypowiadający się tak uporczywie skupiają się na tirach i ich szkodliwym oddziaływaniu, pomimo argumentu podnoszonego przez Marka Mirosa , że tak naprawdę jest to zagrożenie obecnie fałszywe, ja dodam, że nawet za 8-10 lat kiedy byłby zmodernizowany dalszy odcinek drogi z Bolci do Szypliszek to i tak tranzyt tirów tą drogą nigdy nie nastąpi. Dlaczego? , po pierwsze nie jest to droga krótsza, po drugie ukształtowanie wysokościowe drogi nie zachęca tak cięzkiego sprzętu do takiego wyboru a po trzecie po zakończeniu odcinka drogi Budzisko-Obwodnica Suwałk jako drogi ekspresowej będącej odcinkiem trasy Via Baltica , trasa przez Filipów i Kowale Oleckie w kierunku Gołdapi i Węgorzewa, staje się oczywista.
Możliwość wypowiedzenia się na tak szerokim forum jakim jest internet a zwłaszcza w sprawach lokalnych powinna mieć formę wartościwej dyskusji, przedkładania argumentów i ścierania poglądów w celu wypracowania najlepszych rzeczywistych rozwiązań dla lokalnej społeczności. Ale aby tak dyskutować musimy się nauczyć skupiać się na sprawie, a nie na personalizowaniu wypowiedzi. Rzucanie inwektywami niczego nie rozwiązuje, a tak naprawdę buduje złe emocje i jest świadectwem kultury osobistej.
Może gdyby mi tylko o to chodziło, to nie zabierałbym głosu na forum. Ale nie mogę zrozumieć tej lekkomyślności z jaką traktujemy tak istotną dla wielu mieszkańców powiatu inwestycję drogową.
Uważam, że projekt włączenia trzech ulic miasta to na wskroś gospodarskie podejście. Proszę sobie wyobrazić taką rzeczywistość, że tiry nie okażą się spdziewanym utrudnieniem, a z fałszywej obawy zmienimy przebieg drogi i trzy ulice Gołdapi pozostaną nie zmodernizowane. Czy ktoś może zapewnić, że kiedyś to nastąpi a jeżeli nawet to niestety kosztem odłożenia naprawy innych dróg. Zastanawiam się dodatkowo dlaczego brak jest głosów ludzi, przedsiębiorców i wszystkich tych ,którzy na co dzień z tych dróg korzystają ,a szczególnie ul. Zatorowej.
I jeszcze jedno, demokracja daje nam prawo wyboru tych, którzy nas reprezentują. Swoje niezadowolenie w stosunku do tych, którzy nas zawiedli, składamy do urny. Ale musimy jako ludzie pamiętać, że Ci którzy wracają po misji reprezentowania nas i pracy dla dobra wspólnego, zasługują co najmniej na szacunek, a napewno na pełne prawa w tym do nienaznaczonego wypowiadania się w sprawach wspólnych.
Zgłoś komentarz
~Arek
+6
(13/7)
# ~Arek
2018-04-25 22:53, IP: 94.254.137.*
No to jak to jest. Tak się panowie starali i modernizację drogi z tirami zalatwili ale budowy obwodnicy to już postarać się i załatwić nie mogą? Poczekamy. Zatorowa z 1mieszkancem też może poczekać. Posłuchajcie w koncu ludzi. NIE CHCEMY TIRÓW W MIEŚCIE. No chyba że się nie starali tylko tak wpadło, przy okazji. I miało być sukcesem. Chyba jednak sukcesem nie będzie.
Zgłoś komentarz
~Pat
+10
(11/1)
# ~Pat
2018-04-25 23:55, IP: 37.47.206.*
Nasuwa się pytanie dlaczego miejscowość Żytkiejmy będzie miała swoją obwodnicę a miasto Gołdap nie może mieć? Może wykluczając z projektu te trzy ulice i jakże potrzebny chodnik do przejścia granicznego zostanie pieniędzy aby połączyć drogę 651 z ulicą 65 zyskując pełną obwodnicę. A co do ulicy Zatorowej zawsze można spróbować pozyskać pieniądzę z Uni w końcu to tylko 800 metrów drogi.
Zgłoś komentarz
~Na list.
+4
(12/8)
# ~Na list.
2018-04-26 10:08, IP: 77.253.212.*
Pan Miros tym listem chce znów zaistnieć w przestrzeni publicznej przed wyborami. Chce wzbudzić kontrowersje. Jedni powiedzą, że dobrze napisał. Inni, ze wręcz przeciwnie. Cel został osiągnięty bo się mówi, pisze opinie. Jest to clue tej sprawy. Z listu wygląda ogromne pragnienie powrotu do miejscowej polityki i bycia ważnym. Pracując w starostwie na stanowisku sekretarza niczym ciekawym się nie popisał a zbiegło się to wręcz z sytuacją"kradzieży służbowego samochodu" i piciem wódki w czasie pracy przez "dowódcę" starostwa :-) . Po całym związanym z tym zamieszaniem został "szeregowym pracownikiem" starostwa ale ambicja jest niezaspokojona, bo zawsze był kimś ważnym. Pytanie do mieszkańców Gołdapi jest takie czy naprawdę warto jest zwracać uwagę na te same ograne chwyty? Czy warto marnować swój głos na nieprzystające do obecnej rzeczywistości i potrzeby mieszkańców propozycje starszego pana Mirosa?
Zgłoś komentarz
~Dario
-2
(0/2)
# ~Dario
2018-05-10 22:45, IP: 94.254.129.*
Gdy droga zostanie przystosowana dla samchodów ciężarowych to podróżni z Litwy, Łotwy i Estoni jeżdżący lawetami po autauta. Po wpisaniu np. Hamburga w aplikacje drogowe będą mieli drogę dalszą, szybszą na W-wę Poznań i częściowo płatną oraz krótszą wolniejszą ale darmową. Więkdzość pojedzie na Gołdap Elbląg Szcecin i dalej. Będą jechały jak teraz przez Suwałki. Ekonomia dla tych ludzi jest najważniejsza nie bezpieczeństwo. A zakaz do 10 ton będzie przestrzegany tylko, gdy będzie stała policja lub inne służby.
Zgłoś komentarz