LISTY CZYTELNIKÓW. „Feminizm kończy się, kiedy trzeba wnieść lodówkę na czwarte piętro” – powiedział poseł Marek Jakubiak z Kukiz’15. I tyle. I nie ma problemu. Ponad 100 lat walki sufrażystek i feministek wzięło w łeb. Na nic uświadamianie, na nic walka o równość, on i tak wie swoje. Tak naprawdę ta wypowiedź obnażyła ignorancję posła i wielu innych mężczyzn, którzy ucieszyli się, że poseł tak sprawnie i dowcipnie załatwił sprawę z kobietami. Jak napisała internautka w komentarzu do mało śmiesznego dowcipu: „Można zapłacić za wniesienie. Ale trzeba mieć pensję, która nie jest różnicowana ze względu na płeć”.

„Ja tam feministką nie jestem” – mówi młoda kobieta na imprezie. „Naprawdę nie wiem o co chodzi z tym słowem na F!” – pisze niejako odpowiadając Sylwia Chutnik, pisarka i działaczka społeczna. „Nie wiem dlaczego dziewczyny nadal się boją tego słowa używać, albo - co mnie denerwuje - korzystają w pełni z tego, co feministki wywalczyły, często ponosząc koszty bardzo osobiste i będąc ciągle w kontrze, co też nie jest dobre, a one korzystają z tego deprecjonując jednocześnie pracę feministek albo nie zdając sobie z tego sprawy.”.

„Akademia rozmaitości. Kobiety kobietom.” - pod takim hasłem w Gołdapi z okazji Dnia Kobiet 10 marca odbyła się impreza. Zorganizowały ją właśnie kobiety: Gołdapskie Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych.* Gośćmi przedsięwzięcia były posłanki Monika Rosa z Nowoczesnej i Małgorzata Matuszewska-Boruc z partii Razem i Kamila Kwiecińska, która będzie kandydatką na posłankę Razem. Oprócz tego na stoiskach kobiety przedstawiały swoją twórczość, reprezentowały firmy i swoje zakłady pracy.

Najważniejsze na Akademii Rozmaitości wydaje mi się to, co powiedziała posłanka Nowoczesnej Monika Rosa: „Znajoma mówiła mi: Monika, będziesz może dobrym posłem, ale na końcu i tak wszyscy pomyślą, że jesteś złodziejem i oszustem, bo taka jest polityka. Ja jej powiedziałam wtedy: dopóty dopóki my, którzy jesteśmy uczciwi, pracowici i chcemy zmienić tę politykę, do niej nie pójdziemy, to ona zawsze taka będzie.” 89% sprawujących władzę to mężczyźni, którzy mają inne potrzeby. Rosa namawiała nas, kobiety, do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym i polityce, bo im więcej kobiet będzie w parlamencie, w radach, w sejmikach, tym bardziej nasze potrzeby będą realizowane. Realną potrzebę kobiet w tej chwili jest możliwość powrotu do pracy po urlopie macierzyńskim. Gdy żłobki nie są gminne, a prywatne, kobieta często jest zmuszona przez życie (i finanse), aby zostać z dzieckiem w domu.

O walce o prawa kobiet mówiła Małgorzata Matuszewska-Boruc – powiedziała, że jeszcze ciągle jest o co walczyć. Podkreśliła, że kobieta powinna móc decydować o sobie. I podobne jak Monika Rosa uważa, że żłobki i przedszkola powinny być państwowe, aby kobiety mogły sobie na nie pozwolić. Obserwując Akademię Rozmaitości zauważyła, że powszechny (nawet tu) jest stereotyp, że kobiety interesują się tylko gotowaniem, ozdóbkami i paznokciami, co jest dla nich krzywdzące. Wezwała do odejścia od tych schematów, bo kobiety mają zainteresowania normalne, jak każdy człowiek. Nawet uroczy i dowcipny występ dzieci przedszkolnych poniekąd utrwala stereotypy: mężczyzny – twardziela i kowboja, a kobiety eterycznej, biernej i w różowej sukience.

Wniosek z przedsięwzięcia Akademii Rozmaitości płynie taki: nikt za nas nie wywalczy naszych praw. Więc trzeba wyjść z domu (co dla kobiety jest znacznie trudniejsze niż dla mężczyzny) i zacząć działać. Pierwszą symboliczną inicjatywą podpowiedzianą przez posłankę Razem może być wniosek kobiet, aby następną nową ulicę w Gołdapi nazwać właśnie imieniem kobiety. A dowcip o lodówce przytoczony na początku – jak napisał mężczyzna, Mariusz Szczygieł – może śmieszyć tylko głupiego.

Wydarzenie zostało zorganizowane przy udziale członkiń Stowarzyszenia Komitet Obrony Demokracji, partii PSL i Nowoczesnej.

uczestniczka wydarzenia
(imię i nazwisko do wiadomości redakcji)

 

 


INFORMACJA

Uwaga! Do dnia 15 kwietnia siedziba redakcji GOLDAP.INFO będzie zamknięta. Nie będzie możliwości osobistego zlecenia publikacji ogłoszenia lub reklamy. Ogłoszenia drobne prosimy zlecać przez internet lub SMS. W przypadku ogłoszeń na stronie głównej i innych reklam, prosimy o kontakt przez email (redakcja@goldap.info) lub telefoniczny / Viber / WhatsApp (504-475-522).

 

Wyszukiwarka

Loading