LISTY CZYTELNIKÓW. Z powodu niżu demograficznego nabór do szkół średnich jest mniejszy. Do I klasy gołdapskiego Liceum Ogólnokształcącego w tym roku zgłosiło się 67 uczniów. Można by stworzyć 3 klasy po 22 osoby. Wydawałoby się, że nie za małe i nie za duże, a zapewniające komfort zarówno dzieci jak również nauczycieli. Ale w ramach oszczędności utworzono tylko 2 klasy, które liczą odpowiednio 34 i 33 osoby. Nie byłoby może to tak bulwersujące gdyby nie fakt, że szkoła nie jest przystosowana dla tak licznych grup. Brakuje miejsca na wstawienie dodatkowych ławek, skutkiem czego uczniowie siedzą po 3 w ławkach dwuosobowych. Zdarza się również, że notują dosłownie na kolanach, ponieważ nie ma możliwości skorzystania z miejsca w ławce. Po dzwonku zaczyna się wyścig o zdobycie lepszych miejsc. Nikt nie chce siedzieć bokiem do tablicy. Jak przebiega lekcja w takiej ciasnocie można sobie wyobrazić.

Nie tak powinna wyglądać nauka w XXI wieku. Uczniowie i nauczyciele powinni mieć zapewniony komfort nauki i pracy. Wiele miast np. Kalisz, Gdańsk, Rzeszów, Białystok, Olsztyn, Lublin utworzyło klasy kilku lub kilkunastoosobowe. Władze tych miast przyznają, że klasa kilkuosobowa dla samorządu jest droższa w utrzymaniu, bo jest mniejsza subwencja oświatowa na dzieci, ale zdecydowało dobro uczniów. Szkoda, że dla starostwa w Gołdapi liczy się bardziej wewnętrzna ekonomia niż jakość kształcenia i dobro naszych dzieci.

imię i nazwisko do wiadomości redakcji

 

 


INFORMACJA

Uwaga! Do dnia 15 kwietnia siedziba redakcji GOLDAP.INFO będzie zamknięta. Nie będzie możliwości osobistego zlecenia publikacji ogłoszenia lub reklamy. Ogłoszenia drobne prosimy zlecać przez internet lub SMS. W przypadku ogłoszeń na stronie głównej i innych reklam, prosimy o kontakt przez email (redakcja@goldap.info) lub telefoniczny / Viber / WhatsApp (504-475-522).

 

Wyszukiwarka

Loading