
Burmistrz Gołdapi Marek Miros i wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Gołdapi Marian Mioduszewski uczestniczyli w obradach Zgromadzenia Ogólnego Związku Miast Polskich w Karpaczu. Przypomnijmy, że Związek Miast Polskich to największa i najstarsza korporacja samorządowa w Polsce i reprezentuje około 74% mieszkańców polskich miast.
W zgromadzeniu oprócz delegatów i obserwatorów uczestniczyli również parlamentarzyści i przedstawiciele rządu z Ministrem Administracji i Cyfryzacji Michałem Bonim na czele. Obecna była również minister Anna Wilamowska odpowiedzialna za kontakty z samorządami oraz Wiceminister Rozwoju Regionalnego Paweł Orłowski. Kancelarię Prezydenta reprezentował Wiesław Sikorski oraz społeczny doradca prezydenta, profesor, jeden z „ojców założycieli" polskiego samorządu Michał Kulesza.
Delegaci i goście debatowali między innymi na temat problemów związanych z finansowaniem oświaty, przyjęli sprawozdanie budżetowe za 2011 rok oraz przyjęli priorytety na rok 2012.
Z inicjatywy Marka Mirosa zgromadzeni jako jeden z priorytetów przyjęli działanie na rzecz stworzenia realnego systemu współfinansowania dróg lokalnych (w szczególności powiatowych i gminnych). Propozycja burmistrza Gołdapi spotkała się z aprobatą nie tylko samorządowców, a co szczególnie ważne przedstawicieli rządu i parlamentu. Trzyletnia już prawie walka Marka Mirosa o ustanowienie systemu finansowania dróg lokalnych zaczyna przynosić realne efekty. W najbliższym czasie sprawą zajmie się ponownie Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego, którego współprzewodniczącym jest minister Michał Boni
Jest to szczególnie ważne, bo bez stworzenia takiego systemu takie ulice jak Żeromskiego, Górna, Partyzantów, Nadbrzeżna, Przytorowa, Kolejowa czy inne drogi powiatowe w Gołdapi i gminne na terenie wiejskim nie mają szans w najbliższych latach na remonty i modernizacje.
Związek Miast Polskich rozpoczął procedury projektu ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Inicjatorem tego projektu jest Zarząd ZMP, a formalnie ustawa ma być projektem obywatelskim, koordynowanym przez ZMP, a wspomaganym przez pozostałe korporacje samorządowe. To bardzo ważny projekt. Samorządowcy wyliczyli, że w tylko w latach 2005-2011 w wyniku zmian ustawowych, poprzez nakładanie nowych zadań przy jednoczesnym uszczuplaniu dochodów polski samorządy tracą co najmniej 8 miliardów złotych w skali roku. Zgromadzenie przyjęło kalendarz działań w tym zakresie, a Marek Miros otrzymał propozycję przyjęcia funkcji społecznego koordynatora i delegata Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej na województwo warmińsko- mazurskie. O szczegółach będziemy informowali państwa w najbliższym czasie.

30 stycznia w Galerii K2 otwarta zostanie wystawa malarstwa Emilii Urbanowicz. To jedno z wydarzeń tegorocznego "Kierunku Gołdap".
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Gołdapi od początku roku prowadzą spotkania w szkołach z uczniami. Ich głównym celem jest jak najlepsze przygotowanie dzieci i młodzieży do bezpiecznego spędzenia ferii.
Biblioteka Publiczna w Gołdapi zaprasza na pierwsze w roku 2026 spotkanie w mieście dyskusyjnego klubu książki.
Koncert kolęd "Zaśpiewajmy razem Maryi i Jezusowi" był wyjątkowym czasem pełnym wzruszeń i ciepła.
Komunikat Urzędu Miejskiego w Gołdapi dotyczący głosowania podczas XXXVII sesji Rady Miejskiej w Gołdapi 30 grudnia 2025, dotyczącego autopoprawek przedstawionych przez burmistrza Gołdapi.
Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza organizuje 9 stycznia wyjazd rolników z Warmii i Mazur (w tym z Gołdapi) do Warszawy na protest dotyczący umowy handlowej Unia Europejska - Mercosur.
W dniach 17 i 18 stycznia odbędzie się dziewiąta edycja Festiwalu Gitarowego "Erupcja". W programie tradycyjnie warsztaty i koncerty.
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Gołdapi wraz z uczniami gołdapskich szkół przypominają, że pomalowana na niebieski kolor "koperta" dla osób niepełnosprawnych ma poprawić widoczność miejsc przeznaczonych dla osób ze szczególnymi potrzebami.
2 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska "Aves" od 20 lat działa przy Szkole Podstawowej nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gołdapi.
Pogoda była dziś wyjątkowo niesprzyjająca, lecz mimo to noworoczny pokaz sztucznych ogni odbył się w Gołdapi zgodnie planem.
Noworoczny pokaz fajerwerków odbędzie się jutro na targowisku miejskim w Gołdapi.
Przedstawiamy harmonogram dostępności nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w Gołdapi w okresie od 1 do 11 stycznia.
W sobotni wieczór 20 grudnia, w sali widowiskowej Domu Kultury w Gołdapi odbył się X Świąteczny Koncert Finałowy, zorganizowany przez Fundację Uskrzydleni - Wspieramy Kreatywnie.
Gołdapscy policjanci zorganizowali i przeprowadzili zajęcia z samoobrony dla seniorów, dostosowane do możliwości psychofizycznych osób starszych.
"Zaśpiewajmy razem Maryi i Jezusowi" - pod tym tytułem 4 stycznia w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Gołdapi odbędzie się koncert kolęd.