„Kawiarenka obywatelska" to cykl spotkań z różnymi osobami, podczas których poruszane są ciekawe - z punktu widzenia mieszkańców naszego miasta - tematy. „Kawiarenki" organizowane są przez Centrum Wspierania Aktywności Społecznej w Gołdapi w ramach programu COPY Warmii i Mazur. W ubiegłym tygodniu gościem spotkania był ks. Czesław Król, proboszcz parafii św. Leona i Bonifacego w Gołdapi.
Organizatorzy zatytułowali spotkanie „Działalność społeczna a religia". Ks. Czesław Król opowiedział jak to się stało, że został księdzem i dlaczego teraz tak aktywnie angażuje się w działalność społeczną, przede wszystkim na rzecz młodzieży. To z jego inicjatywy powstało m.in. Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, aktywnie działające w naszym mieście.
- Oazy to modlitwa, stowarzyszenie to działanie - twierdzi ks. Czesław. - Uczę młodzieży m.in. wytrwałości i wewnętrznej siły w dążeniu do postawionych sobie celów. Młodzieży wystarczy poświęcić czas, a ona będzie potem chętnie pracować i działać.
Skąd ksiądz ma „pałer" do działania? Jak twierdzi, samo to przychodzi. Przed święceniami kapłańskimi wierzył, że będąc księdzem wszystkich nawróci. Życie szybko jego plany zweryfikowało. W naturze górali jest jednak bycie upartym, dlatego ks. Czesław nigdy się nie poddał i nadal ma ogromną chęć do pracy. Jego aktywność społeczna jest doceniana przez ludzi, jednak inni księża nie zawsze są z tego zadowoleni.

- Biskup się cieszy z mojej pracy, inni księża różnie - mówi ks. Czesław. - Ponoć mówią, że „po nim lepiej nie iść na parafię".
Ksiądz podzielił się z obecnymi na spotkaniu tym, co uważa za swoje największe życiowe sukcesy. Zalicza do nich założenie Stowarzyszenia „Żytkiejmska Struga", wybudowanie kościoła i założenie kilku zespołów muzycznych.
- Można pogodzić duszpasterstwo i pracę społeczną - uważa ks. Czesław. - Jest to bardzo trudne, bo dla siebie nie ma się już czasu. Dobrym tego przykładem jest to, co było w Żytkiejmach. Plebania była niemal domem otwartym, cały czas tam był ruch.
Kolejna „Kawiarenka obywatelska" odbędzie się 27 czerwca. Gościem będzie Wojciech Kujawski, autor książek o Mazurach. Już dziś serdecznie Państwa zapraszamy do udziału.

Dom Kultury w Gołdapi zaprasza 23 listopada na wyjątkowy koncert w ramach Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Wystąpi chór Kontrapunkt, działający w strukturach Ełckiego Centrum Kultury.
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Gołdapi otrzyma wsparcie finansowe ze środków UE w wysokości ponad 2,6 miliona złotych na budowę instalację fotowoltaicznych wraz z magazynami energii dla oczyszczalni ścieków w Gołdapi oraz stacji uzdatniania wody w Gołdapi.
18 listopada w Galerii K2 otwarta została wystawa pt. "Niezwykłe budowle", na której prezentowane są prace uczestników zajęć w pracowni rysunku i malarstwa Domu Kultury w Gołdapi.
Około setki osób uczestniczyło w zorganizowanej w ubiegłym tygodniu w Gołdapi gali z okazji 120-lecia istnienia Związku Nauczycielstwa Polskiego.
W miniony czwartek w sali gimnastycznej ZSZ odbyły się zajęcia z samoobrony dla kobiet. Kolejne jutro.
15 listopada wieczorem w pijalni wód mineralnych i leczniczych w Gołdapi wystąpił Waldemar Snarski z zespołem. Można było usłyszeć utwory Leonarda Cohena w nowych aranżacjach.
Przedstawiamy harmonogram dostępności nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w Gołdapi w okresie od 17 do 23 listopada.
Czy można czuć się samotnym w świecie, mając przy sobie wiele osób i tysiące obserwujących na portalach społecznościowych? Jak najbardziej się da. We współczesnym świecie jest pełno kontaktów, jednakże coraz częściej prowadzimy powierzchowne rozmowy.
Z okazji przypadającego 5 listopada Dnia Postaci z Bajek, w ubiegłą sobotę Biblioteka Publiczna w Gołdapi zamieniła się w zaczarowaną krainę pełną kolorów i rodzinnej zabawy.
Biblioteka Publiczna w Gołdapi rozstrzygnęła konkurs plastyczny „Mały znak wielkiej historii”. W miniony piątek laureatom wręczono nagrody.
10 listopada w Gołdapi uczczono 107 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Był to wyjątkowy dzień, w którym wspólnie świętowano jedno z najważniejszych wydarzeń w historii naszego kraju.
Dom Kultury w Gołdapi zaprasza do obejrzenia wystawy pt. "Niezwykłe budowle". Wernisaż odbędzie się 18 listopada.
Październik w świetlicy wiejskiej w Kozakach był bardzo pracowity. Dzieci i młodzież przygotowały wszystkie dekoracje na bal halloweenowy.
Centrum Wolontariatu przy Stowarzyszeniu „Partnerstwo Sztuk” w Gołdapi zaprasza całe rodziny, dzieci, młodzież, osoby starsze, przedstawicieli organizacji, instytucji itd. do udziału w Sztafecie 11.11.11.11.15.