Decyzja poprzednich władz samorządowych o tym, by przed wyborami nie podnosić opłat za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych, wkrótce skutkować będzie ich drastyczną podwyżką. Dla części osób nawet o ponad sto procent.

W pierwotnym założeniu system gospodarki odpadami komunalnymi, wprowadzony przed ponad dekadą, miał być z całości finansowany przez mieszkańców. Gminy nie mogły na tym ani zarabiać, ani pokrywać z budżetu strat. Po kilku latach przepisy się jednak zmieniły i pokrywanie strat z budżetu stało się możliwe.

Z możliwości tej skorzystały poprzednie władze samorządowe Gołdapi. W okresie przedwyborczym wolały nie ryzykować niepopularnej decyzji, jaką byłoby podniesienie opłat, a dołożyć brakujące kilkaset tysięcy złotych z budżetu gminy. Uchwała w tej sprawie została podjęta 28 grudnia 2023 roku.

Dziś radni na wspólnym posiedzeniu komisji pochylili się na tym „śmieciowym” tematem. Z szacunków przedstawionych przez urzędników wynika, że do końca sierpnia różnica między tym, co zapłacą mieszkańcy a tym, co gmina musi zapłacić za zagospodarowanie i odbiór odpadów, wyniesie ponad 700 tysięcy złotych. Zdaniem włodarzy, system ten powinien się bilansować i nie powinno się wykładać pieniędzy z budżety gminy na ten cel. To zaś oznaczać będzie podwyżki opłat.

Choć ostateczne stawki nie zostały jeszcze ustalone, to wstępne już tak. I tak od września do grudnia bieżącego roku zamiast dotychczasowych 23zł od osoby, opłata wynosić by miała 45,60zł. Dodatkowo znacznie zmniejszona miałaby zostać ulga dla posiadaczy Kart Dużej Rodziny. Zamiast obecnej 20% ulgi, miałaby zostać wprowadzona ulga kwotowa w wysokości 5zł. Tym samym posiadacze KDR za odbiór i zagospodarowanie odpadów zamiast 18,40zł zobowiązani byliby płacić co miesiąc 40,60zł.

Takie stawki opłat miałyby spowodować, że system się w 2024 roku zbilansuje.

Od stycznia przyszłego roku miałaby obowiązywać nieco niższa stawka od osoby - 34zł. Ulga z tytułu posiadania KDR wynosić ma również 5zł. Takie stawki opłat miałyby spowodować, że również w 2025 roku system się zbilansuje.

Ze względu na procedury, aby nowe stawki obowiązywały od września br., rada miejska w Gołdapi powinna podjąć uchwałę o zmianie opłat najlepiej w pierwszej połowie lipca. Z przebiegu dzisiejszego posiedzenia wspólnego komisji rady można wywnioskować, że taka decyzja zapadnie. Jest to spowodowane tym, że pieniądze budżetowe są potrzebne m.in. na cele remontowe infrastruktury gminnej. Gruntownego remontu wymagają m.in. tężnie i pomosty nad jeziorem czy gołdapska pływalnia. Brak tych remontów może skutkować zamknięciem tych obiektów w niedalekiej przyszłości.

 

Jesteśmy na Google News - obserwuj nas!

 

Podobał Ci się artykuł? Doceniasz działalność goldap.info?
Jeśli uważasz, że to co robimy jest wartościowe, postaw nam wirtualną kawę.