W Gołdapi odbyły się dziś obchody w Gołdapi 220 rocznicy śmierci filozofa Immanuela Kanta. Pod pomnikiem mu poświęconym, postawionym w 1996 roku przy ul. Lipowej, zostały złożone kwiaty.

- Na naszych ziemiach, w naszym regionie był obecny prekursor idei zjednoczonej Europy, którą dzisiaj uosabia Unia Europejska - mówi radny województwa warmińsko-mazurskiego Jarosław Słoma. - Ten człowiek w 1795 roku, roku trzeciego zaboru pruskiego i rozbioru ostatecznego Polski, poddany króla pruskiego, jasno mówił, że nie można akceptować polityki zaboru, aneksji i wojen. To przesłanie jest aktualne również dzisiaj, kiedy jego rodzinne miasto Królewiec jest miastem rosyjskim, rosyjskiego agresora, tego, który zaprzecza całkowicie myśli filozoficznej Kanta swoją agresją w Ukrainie.

Immanuel Kant to niemiecki filozof, profesor logiki i metafizyki na Uniwersytecie Albrechta w Królewcu, jeden z najwybitniejszych reprezentantów oświecenia. Urodził się 22 kwietnia 1724 roku w Królewcu, tam też zmarł 12 lutego 1804 roku.

Rok 2024 decyzją sejmiku województwa został ustanowiony Rokiem Immanuela Kanta na Warmii i Mazurach.

 

 

Jesteśmy na Google News - obserwuj nas!

 

Podobał Ci się artykuł? Doceniasz działalność goldap.info?
Jeśli uważasz, że to co robimy jest wartościowe, postaw nam wirtualną kawę.