21 grudnia to Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych Poza Granicami Państwa. Wczoraj z tej okazji w JW4808 w Gołdapi odbył się uroczysty apel, podczas którego oddano hołd poległym żołnierzom.

Był apel pamięci, salwa honorowa, a na koniec defilada pododdziałów. Po apelu żołnierze oraz zaproszeni goście przeszli pod tablicę pamiątkową znajdującą się na terenie jednostki, poświęconą żołnierzom - gołdapianom poległym w Afganistanie w 2010 roku: chor. Kazimierzowi Kasprzakowi i st. kpr. Dariuszowi Tylendzie. Zapalone pod nią zostały znicze.

Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach poza Granicami Państwa obchodzony jest od grudnia 2015 roku. Konkretny dzień roku nie został wybrany przypadkowo. 21 grudnia 2011 roku był bowiem najtragiczniejszym dniem w historii udziału polskich żołnierzy w misjach zagranicznych. Tego dnia mina zabiła w Afganistanie całą załogę czterokołowego opancerzonego pojazdu. Zginęli: mł. chor. Piotr Ciesielski, sierż. Krystian Banach, sierż. Łukasz Krawiec, sierż. Marcin Szczurowski oraz sierż. Marek Tomala.

 

Jesteśmy na Google News - obserwuj nas!

 

Podobał Ci się artykuł? Doceniasz działalność goldap.info?
Jeśli uważasz, że to co robimy jest wartościowe, postaw nam wirtualną kawę.