Ponad 17 tysięcy rodzin w całej Polsce otrzyma w ten weekend wsparcie w ramach akcji „Szlachetna Paczka”. Dziś i jutro jest finał tegorocznej akcji.

20 wolontariuszy z powiatu gołdapskiego jesienią w ramach procedury przygotowawczej odwiedziło 50 zgłoszonych przez mieszkańców rodzin. Przeprowadzili z nimi dokładne wywiady. Pytali zarówno o potrzeby, jak też o dochody czy plany na przyszłość. Założenia akcji są bowiem m.in. takie, że pomoc ma trafić do osób naprawdę potrzebujących, nieroszczeniowych, pomoc ma im pozwoli stanąć na przysłowiowe na nogi, trafić do osób, które są w trudnej sytuacji życiowej, ale bardzo starają się z niej wyjść. Weryfikacja rodzin jest zarówno na poziomie wolontariuszy przeprowadzających wywiady, jak też później na podstawie przekazanych informacji przez przeszkolone osoby w Stowarzyszeniu Wiosna, które jest organizatorem „Szlachetnej Paczki”. Weryfikacja ta pozwala na przykład wyłapywać osoby ukrywające czy zaniżające rzeczywiste dochody rodziny, by w ten spośób zwiększyć szansę na otrzymanie wsparcia. Takie próby oszukiwania zdarzały się również na naszym terenie. Weryfikacja pozwala jednak też wskazać osobom w potrzebie, z jakich form państwowej czy samorządowej pomocy mają prawo skorzystać, a z której nie korzystają, bo o niej nie wiedzą.

Do wsparcia „Szlachetnej Paczki” zakwalifikowanych 27 rodzin (26 w powiecie gołdapskim i jedna w powiecie oleckim). Jak powiedziała dziś liderka rejonu Gołdap „Szlachetnej Paczki”, nie było problemów ze znalezieniem darczyńców. Co więcej, chętnych do pomocy było więcej i niektórzy po prostu decydowali się dorzucić do paczek coś poza zgłoszonymi w wywiadach oczekiwaniami i potrzebami.

Część paczek została dziś dostarczona, pozostałe zostaną zawiezione do potrzebujących rodzin jutro. Gołdapski magazyn "Szlechennej Paczki" zorganizownay został w Zespole Szkół Zawodowych w Gołdapi.

„Szlachetna Paczka” to ogólnopolska akcja, która zapoczątkowana został w 2001 roku. To również jeden z najlepiej zorganizowanych projektów społecznych w Polsce.

 

Jesteśmy na Google News - obserwuj nas!

 

Podobał Ci się artykuł? Doceniasz działalność goldap.info?
Jeśli uważasz, że to co robimy jest wartościowe, postaw nam wirtualną kawę.