Rozsądek i odpowiedzialność wszystkich użytkowników drogi mają duży wpływ na nasze bezpieczeństwo. Szanujmy obowiązujące przepisy ruchu drogowego, bądźmy ostrożni i pamiętajmy o wzajemnym szacunku i życzliwości.

Prognozy pogody przewidują w najbliższym czasie dalsze silne podmuchy wiatru oraz opady deszczu czy śniegu. Na odcinkach leśnych możemy też zaobserwować wędrującą w poszukiwaniu pokarmu zwierzynę. Stwarza to trudne, bardziej wymagające warunki na naszych drogach. Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości do panującej aury i przestrzeganiu podstawowych zasad ostrożności.

Kierowca musi pamiętać o odpowiednim przygotowaniu przed podróżą

Krótsze i mgliste dni, spadek temperatury oraz opady deszczu czy śniegu sprawiają, że korzystanie z drogi wymaga zwiększonej rozwagi i wyobraźni jej użytkowników. Przy tak niekorzystnych warunkach atmosferycznych należy zachować szczególną ostrożność, przestrzegać przepisów ruchu drogowego, dostosować prędkość do panującej aury oraz zachować bezpieczny odstęp od poprzedzającego pojazdu. Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo musimy zadbać też o odpowiednie przygotowanie pojazdu do podróży. Niezbędne jest więc dokładne odśnieżenie pojazdu, nie tylko przedniej szyby, ale również szyb bocznych, dachu, lusterek. W trasę zalecamy wyjechać kilka minut wcześniej niż do tej pory, aby nie nadrabiać spóźnienia na drodze. Pamiętajmy, że pośpiech, nieostrożność i brawury może doprowadzić do niebezpiecznych czy nawet tragicznych zdarzeń na drogach.

Pamiętajmy, że w każdej chwili na drodze może pojawić się jakaś przeszkoda

Podczas podróży powinniśmy zachować szczególną ostrożność i czujność, ponieważ na drodze może spotkać nas coś nieoczekiwanego. Zwłaszcza, gdy zbliżamy się do terenów leśnych lub nieogrodzonych pól, pamiętajmy, że przez jezdnię może przebiegać dziko żyjące zwierzę. Gwałtowna próba ominięcia dzika, sarny czy mniejszego zwierzęcia zawsze niesie za sobą duże ryzyko utraty panowania nad pojazdem. Szczególną uwagę zachowajmy tuż przed zmrokiem lub bezpośrednio po wschodzie słońca. To właśnie wtedy migracja zwierząt jest najbardziej nasilona.

Pieszy powinien zadbać o dostateczną widoczność

Jesienna i zimowa aura, a dodatkowo ciemne ubrania pieszych, nie ułatwiają sprawy kierowcom, którzy mogą mieć trudność z ich dostrzeżeniem. Dlatego też przypominamy pieszym o korzystaniu z elementów odblaskowych i zachęcamy, aby dla własnego bezpieczeństwa, korzystali z nich również poruszając się w obszarze zabudowanym. Dzięki temu kierowca jest w stanie dostrzec niechronionego uczestnika ruchu drogowego z dużo większej odległości. Ma więcej czasu na odpowiednią reakcję. Jest to bardzo ważne zwłaszcza obecną porą roku, kiedy opady deszczu i śniegu znacznie wydłużają drogę hamowania.

✍️ KPP w Gołdapi

 

Jesteśmy na Google News - obserwuj nas!

 

Podobał Ci się artykuł? Doceniasz działalność goldap.info?
Jeśli uważasz, że to co robimy jest wartościowe, postaw nam wirtualną kawę.